Eko ważny głos! | Murale podczas Brave Kids Festiwal we Wrocławiu

Brave Kids 2021 tak powstaje eko mural malowany farbami antysmogowymi KNOxOUT

Otwieramy puszkę ekologicznej farby antysmogowej KNOxOUT i zaczynamy! Niemal 20 młodych artystów z Wrocławia właśnie tworzy na wrocławskim Przedmieściu Oławskim eko murale. To efekt kooperacji Brave Kids z projektem Culpeer4change. 

Oficjalnym partnerem wydarzenia jest EcoEvolution.org.

Czytelniku, gdy czytasz ten tekst, młodzi mieszkańcy Wrocławia, Warszawy, Wałbrzycha, Rzeszowa i Gdańska uczą się współpracować i wypracowują swoją własną siłę, by móc zmieniać świat!

Przyjrzyjmy się, jak to się dzieje we Wrocławiu.

Co namalujemy na eko muralu?

Uczestnicy, którzy zgłosili się na muralowe warsztaty podczas #BraveKids2021, zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwszą prowadzi argentyńska artystka Jimena Caamano – Pum Pum, drugą Słowenka, która na co dzień zajmuje się animacją komputerową – Veronika Hozjan, a trzecią Polak – Mikołaj Rejs.

Grupy debatowały na jeden z trzech tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem – zmiana klimatu, prawa dziecka i migracje. Miały trudne zadanie – zaprojektować mural, który później sami namalują.

Pum Pum opowiada: – Na pierwszych zajęciach każdy chciał stworzyć coś wyjątkowego na własną rękę. Ale już podczas kolejnych spotkań coraz chętniej ze sobą współpracowali. Zmiana była zauważalna. Zrozumieli, że wymiana pomysłów jest fajna. Pytali: “Ok, co możemy razem stworzyć?”. Zauważyłam, że ich zachowanie się zmienia. Teraz już nie podchodzą do ściany muralowej jako indywidualiści, ale wszystko ze sobą konsultują. Jaki kwiatek? Jaki kolor?

Eko mural malowany pod okiem Jimena Caamano - Pum Pum w ramach BraveKids2021 farbami antysmogowymi KNOxOUT
fot. Brave Kids 2021, eko mural we Wrocławiu na Przedmieściu Oławskim

Sąsiedzi kibicują młodzieży, która upiększa ich blok. 

Pod jednym z okien został namalowany kwiatek. Mieszkanka powiedziała młodym autorom muralu, że będzie o niego dbać i symbolicznie podlewać (red. możecie śmiało poszukać kwiatka, o którym piszemy, na powyższym zdjęciu). Owy mural przedstawia małą dziewczynkę, która jest w ogrodzie i dba o rośliny. Ogród ma symbolizować naszą Planetę. Pokazuje, że młodzi artyści chcą troszczyć się o przyrodę.

Jak o pracy z dziećmi mówi Pum Pum? – Dzieci dały mi nadzieję. Czasy są chaotyczne, ale gdy słucham ich przemyśleń, nabieram otuchy. Jestem artystką i tworzę murale. Pracuję raczej sama. Tu po raz pierwszy pracowałam z tak młodymi osobami. Niezwykłe doświadczenie. Nie tylko dzieci się wiele nauczyły, ja również. To zupełnie nowy sposób tworzenia. Spodobało mi się. Chętnie będę brała udział w podobnych przedsięwzięciach.

Agnieszka Ćwielka, menadżerka programowa i instruktorka artystyczna Brave Kids: – Nasi uczestnicy wiedzą, że malują ekologicznymi farbami antysmogowymi. Dostrzegają, że to jest spójna idea, że nie tylko mówimy, ale też świadomie wspieramy prośrodowiskowe wybory.

Dzieci znają swoje prawa! I je wymalują

Veronika Hozjan Brave Kids 2021 artystka wspiera dzieci w malowaniu eko muralu we Wrocławiu farbami antysmogowymi KNOxOUT
fot. EcoEvolution.org, artystka Veronika Hozjan w ramach Brave Kids 2021

W jednym z przejść przy ul. Herenca powstaje też i inny mural. Pokazuje on, że młode pokolenie jest doskonale świadome swoich praw.

Veronika Hozjan opowiada: – W ostatnim tygodniu zbieraliśmy pomysły. Rozmawialiśmy o tym, co to są prawa człowieka, i jakie prawa mają dzieci. Dzieci też mówiły, jak to wygląda z ich perspektywy. Robiliśmy wizualne tablice. Dużo się bawiliśmy i rysowaliśmy. Mieliśmy więc sporo materiałów, z których mogliśmy stworzyć mural. Na końcu powstał jeden, duży rysunek, który mówi o harmonii w życiu. Mamy więc most, który łączy dwa różne miasta (symbolizuje tolerancję), są różne kościoły (oznaczają równość religijną), smok broni miasta (ponieważ dzieci mają prawo żyć w bezpiecznej okolicy), są też zwierzęta, które się bawią (prawo do zabawy też jest ważne), kluczowe jest również prawo do jedzenia i wody pitnej. W mojej grupie było ośmiu uczestników, i pomysły każdego z nich są uwzględnione w muralu.

Jak reagują dzieci? – Dla nich to jest ekscytujące! – mówi Veronika. – Dla mnie również. Na co dzień pracuję przed komputerem. Takie wydarzenia są więc dla mnie relaksujące. Cieszę się, że podoba się uczestnikom. Nieustannie dopytują: Czy mogę jeszcze coś pomalować?

Murale będą tworzone jeszcze trzy dni, do piątku. Veronica naniosła na ścianę kontury, dzieci je wypełniają pędzelkami. W piątek o godz. 17 przy ul. Herenca 13 odbędzie się oficjalne otwarcie murali. Wydarzeniu będzie towarzyszył występ indyjskiej grupy.

Co to jest Culpeer4change?

Culpeer4change to szeroki, edukacyjno-artystyczny międzynarodowy projekt, który jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej EuropeAID DEAR. Sieć Culpeer4change obejmuje 15 gmin, regionów i organizacji pozarządowych w Bułgarii, Danii, Niemczech, Włoszech, Austrii, Polsce i Słowenii, a także partnerów z Boliwii i Tanzanii.

Murale to tylko jedna z części projektu. Organizowana jest także konferencja naukowa dla nauczycieli, a młodzież zaprasza na koncerty muzyczne i artystyczne happeningi. Cel jest taki, by edukacja globalna była częścią nauki programu szkolnego. Naukowcy są już pewni, że skutkami kryzysu klimatycznego w mniejszym lub większym zakresie zmierzy się każde dziecko na tej Planecie. Podnoszenie świadomości jest więc kluczowe.

Partnerami wydarzenia są organizacje z krajów Globalnego Południa, np. Boliwii, Tanzanii.

Projekt jest realizowany od 2019 roku. Do Brave Kids (w ramach Culpeer4change) dołączyły już grupy artystyczne z Brazylii, Nikaragui, Salwadoru. W tym roku w Polsce będziemy gościć młodych artystów i artystki m.in. z Indii i Etiopii.

To właśnie te społeczności odczują najwcześniej skutki zmian klimatycznych.

Co w projekcie Brave Kids jest najważniejsze?

Brave Kids 2021 dzieci tworzą eko murale na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, malują farbami KNOxOUT
fot. Brave Festival

Agnieszka Ćwielka z Brave Kids: – Otwieranie dzieci na inne spojrzenie na świat, na komunikację, na spotkanie z drugim człowiekiem. Akceptacja różnorodności. Ważny jest też element środowiskowy. Sporo koncentrujemy się wokół tematu, jak możemy uratować Planetę. Wiąże się to z wychodzeniem poza strefę komfortu, rozwijaniem kreatywności, odkrywaniem talentów i spotkaniami, które nieustannie wymuszają coraz lepszą komunikację. Twórcza energia zawsze towarzyszy projektowi Brave Kids. Bez względu na to, czy są to sztuki performatywne, czy tak jak tutaj, sztuki wizualne.

W Brave Kids oddajemy głos dzieciom. Dzieci uczą dzieci, czyli my jako osoby dorosłe tworzymy przestrzeń. Wspieramy te młode osoby w twórczej ekspresji, a one uczą się od siebie nawzajem. Pobudzamy ich kreatywność, żeby to one tworzyły. Widać to na przykładzie murali. Te dzieła to ich ekspresja. To sposób, w jaki rozumieją świat. My jako instruktorzy artystyczni i artyści stwarzamy im przestrzeń, stymulujemy, dajemy narzędzia, ale to one mają przewodni głos.

W ten sposób chcemy pokazać, że mogą mieć wpływ na rzeczywistość, że mogą mieć swoje zdanie, że zostaną wysłuchane, że to, co proponują, jest brane pod uwagę, że to nie jest tak, że przychodzi autorytet z góry i mówi co jest dobre, a co nie, ale zachęcamy ich, by sami szukali. A gdy już zdobędą wiedzę, upewniamy się, że mają przestrzeń, w której mogą się nią dzielić.

Co się wydarzy w ramach Brave Kids 2021?

Główne wydarzenie odbędzie się w sobotę. Przyjadą uczestnicy z różnych polskich miast, ale także z Hiszpanii i Czech. Będą także dzieci z doświadczeniem migracyjnym z Czeczeni, Białorusi i Ukrainy. W sumie 500 osób. Widzowie też mogą dołączyć. 

Wcześniej jednak:

  • środa: koncert orkiestry recyklingowej (dzieci odpadów stworzyły instrumenty muzyczne)
  • czwartek: pokaz finałowy międzynarodowej edycji Brave Kids w Centrum na Przedmieściu
  • piątek: konferencja we wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej, jest to wydarzenie głównie dla nauczycieli, transmisja dostępna on-line
  • też w piątek: otwarcie muralu, występ grupy z Indii
  • sobota: wspomniany już wielki happening na pl. Wolności pod NFM
  • a w niedzielę: działania na różnych osiedlach we Wrocławiu, czyli cały Wrocław staje się sceną.

Szczegółowy plan poniżej.

Brave Kids organizuje Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Dawniej było to wydarzenie towarzyszące Brave Festival. Dziś Brave Kids rozwija się samodzielnie.

Patronat honorowy #BraveKids2021 udzielił Prezydent Wrocławia Jacka Sutryk.

Szczegółowy plan Brave Kids 2021

Do zobaczenia! My oczywiście najbardziej zapraszamy na otwarcie eko murali, które odbędzie się w piątek przy ul. Herenca 13 o godz. 17. 

Wydarzenie Data, godzina Miejsce
Brave Kids - koncert orkiestry recyklingowej ŚRODA,
25 sierpnia, godz. 17
Concordia Design Wrocław - Kamienica, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Finałowy występ Brave Kids 2021 grupy z Przedmieścia Oławskiego CZWARTEK,
26 sierpnia, godz. 17:30
Centrum na Przedmieściu - dziedziniec, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław
Globalne Kompetencje. Konferencja PIĄTEK,
27 sierpnia, w godz. 10:30-13
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, ul. Joliot-Curie 12, Wrocław, streaming on-line link. Można zapisać się również na towarzyszące warsztaty z empatii z naturą oraz kompetencje współpracy i uczenia się od siebie.
Happening Brave Kids & Culpeer4change PIĄTEK,
27 sierpnia godz. 16
dziedziniec Biblioteki, ul. Joliot-Curie 12, Wrocław, dostępny streaming on-line
Otwarcie murali Brave Kids & Culpeer4change na Przedmieściu Oławskim. Partner wydarzenia EcoEvolution.org PIĄTEK,
27 sierpnia, godz. 17
start pod Przed·Pokój H13, ul. Hercena 13, Wrocław
Finałowy pokaz #BraveKidsInternational grupy ze Złotnik PIĄTEK,
27 sierpnia, godz. 17
Złotnickie Centrum Spotkań, ul. Wielkopolska 3-5, Wrocław
Finałowe Występy Brave Kids 2021 w Wałbrzychu PIĄTEK,
27 sierpnia, godz. 18:30
Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki, ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
Szlakiem murali Brave Kids & Culpeer4change w ramach Dzień Trójkąta 2021 SOBOTA,
28.08.2021 o godz. 15
zbiórka: zbieg ul. Kościuszki i Komuny Paryskiej we Wrocławiu, obowiązują zapisy: www.strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata
Koncert Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki SOBOTA,
28 sierpnia, w godz. 17-18
Plac Wolności, Wrocław
Happening Na Placu Wolności SOBOTA,
28 sierpnia, w godz. 18-19
Plac Wolności, Wrocław
Całe Brave Kids dla Przylądka Nadziei NIEDZIELA,
29 sierpnia, w godz. 10-11
Przylądek Nadzieji
Razem z Brave Kids:
W niedzielę dzieci i młodzież przejmują Wrocław. W różnych dzielnicach powstaną sceny artystyczne.
NIEDZIELA, 29 sierpnia
w godz. 10-16:
w godz. 11-16:
w godz. 13-18:
w godz. 13-30:
w godz. 14-18:
w godz. 14-20:
w godz. 12-18:
w godz. 14-21:
w godz. 15-20:


Park Południowy
Zakrzów
Złotniki
Brochów
Przedmieście Oławskie
Ołbin
Szczepin
Dąbie
Strachocin
WIELKI FINAŁ BRAVE KIDS NIEDZIELA,
5 września, godz. 15
Sala Koncertowa Radia Wrocław
NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,