30. urodziny Radia Zet

155 drzew na 30. urodziny Radia Zet

Urodzinowy ekomural Radia Zet ma 155 mkw. W całości jest on pokryty antysmogową farbą KNOxOUT w ramach projektu EcoEvolution.org.

1 mkw. pokryty farbą KNOxOUT dziennie redukuje 0,44 g tlenków azotu. Dla porównania: średniej wielkości drzewo dziennie filtruje 0,42 g. Stąd nazwa: KNOxOUT – “out”, czyli wypraszamy szkodliwe tlenki azotu (NOx).

Pod wpływem promieni słonecznych uruchamia się reakcja chemiczna, która najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia przekształca w mniej szkodliwe substancje. (KNOxOUT – czytaj więcej)

Dlaczego jest ważne, by korzystać w farb antysmogowych?

Jakość powietrza jest jednym z głównych problemów środowiskowych. Największe zanieczyszczenia powodują spaliny z aut osobowych, zły opał, z którego korzystamy ogrzewając mieszkania, no i oczywiście przemysł.

Musimy pamiętać, by sadzić jak najwięcej drzew. Są jednak takie miejsca, w których nie ma już wolnej przestrzeni, by zasadzić ich wystarczająco dużo. I wtedy powinniśmy korzystać ze zdobyczy technologicznych, które niewielkim nakładem, pomagają dbać o środowisko.

– Najlepsze życzenia urodzinowe dla Radia Zet – składa Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org. I dodaje: – Należą się też brawa za to, że ekologia jest ważna dla stacji. Sadźmy drzewa, ale też malujmy ściany antysmogową farbą. Włodarze miast i mieszkańcy dostają do ręki potężne narzędzie, które wspiera ich zdrowie, ale też upiększa, oczyszcza – w przenośni i dosłownie – miejską przestrzeń. Chcemy pomalować tyle ścian, ile to tylko będzie możliwe. Cel: 10 km w dwa lata. Dlaczego? Przypomnę. Zarówno drzewo, jak i farba KNOxOUT zmniejsza ilość tlenków azotu w powietrzu. To są dwie różne reakcje, ale efekt ten sam: mniej zanieczyszczeń.

Partnerem strategicznym EcoEvolution.org jest grupa RW (www.grupaRW.pl), wykonawca eko murali i wyłączny dystrybutor farby antysmogowej.