Informacja prasowa -
Eko Mural
z wizerunkiem Deyny

Paweł Lisowski, autor projektu EcoEvolution.org

 

“Cieszę się, że tak istotny mural, który upamiętnia legendarnego Kazimierza Deynę, podkreśla kluczową wartość jaką jest szacunek. 

 

Szacunek jest ważny. Także szacunek do środowiska. 300 mkw. muralu jest pomalowane farbą czyszczącą powietrze KNOxOUT. Nazwę można łatwo przetłumaczyć jako: “out”, czyli wypraszamy szkodliwe tlenki azotu (NOx). 

 

Owa farba nie tylko ozdabia, ale wręcz pracuje na rzecz środowiska. Pod wpływem promieni słonecznych uruchamia się reakcja chemiczna, która najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia przekształca w mniej szkodliwe substancje. 

 

1 mkw. pokryty farbą KNOxOUT redukuje liczbę tlenków azotu o 0,44 g. Porównując: jedno średniej wielkości drzewo filtruje dziennie 0,42 g powietrza. Można sobie łatwo wyobrazić, że 300 mkw. muralu, to tak jakby posadzić park z 300 drzewami”. 

 

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z press kitem, więcej informacji znajduje się także na stronach internetowych: ecoevolution.org oraz konxout.eu.

 

Eko mural z wizerunkiem legendarnego Kazimierza Deyny

 

Mural poświęcony Kazimierzowi Deynie, legendarnemu kapitanowi Legii i reprezentacji Polski, który powstaje przy ul. Kazury 16 w Warszawie, nie tylko ozdobi 420 mkw. ściany, ale zmniejszy też ilość szkodliwych tlenków azotu w powietrzu. 

 

 

Inicjator eko muralu: Fundacja im. Kazimierza Deyny

 

Fundacja imienia Kazimierza Deyny stawia sobie za cel kultywowanie pamięci o piłkarzu, to dzięki jej staraniom i osobistemu zaangażowaniu Janusza Dorosiewicza prochy Deyny wróciły z San Diego do Polski w 2012 roku i spoczęły na Powązkach Wojskowych w Alei Zasłużonych. Fundacja wpierała również powstanie pomnika Kazimierza Deyny, który sfinansowany przez kibiców stanął przy stadionie Legii.

 

Co przedstawia projekt eko muralu?

Bartek Podlewski, autor projektu eko muralu: “Większość murali Kazimierza Deyny przedstawia go jako sportowca, podczas akcji z piłką. My chcieliśmy upamiętnić go jako człowieka”.

 

Podczas pracy artystycznej Podlewski sięgnął do zdjęć znanego fotografa sportowego Eugeniusza Warmińskiego, który zrobił dwa pozowane zdjęcia Deyny. Jedna z tych fotografii była punktem wyjścia do stworzenia projektu.

 

Mural znajduje się na wysokiej, dobrze wyeksponowanej ścianie budynku mieszkalnego. Projekt jest inspirowany kompozycją magazynów sportowych z lat 70. Nie jest to jednak proste przełożenie zdjęcia 1 do 1; całość zbudowana jest z form geometrycznych, które mogą się kojarzyć          z kryształami. Dzięki takiemu zabiegowy mural staje się czytelny dopiero             z pewnej odległości. 

 

Sama forma jest prosta. Znajdziemy na niej po prostu nazwisko: “Deyna” oraz jedno, ale jakże ważne dla kibiców słowo: “Szacunek”. 

 

Dzięki temu, że mural jest zaprojektowany wyłącznie w odcieniach szarości, budynek jest dobrze wpisany w przestrzeń – nie dominuje i nie przytłacza okolicy. Jest też na nim dużo złamanej bieli, co ma istotne znaczenie dla środowiska, bowiem biały kolor nie pochłania promieni słonecznych, przez co nie nagrzewa się tak mocno i nocą nie oddaje gorąca do powietrza. To właśnie biel jest najlepszym sposobem na zwalczanie tzw. miejskich wysp ciepła.

 

Na 300 mkw. zostały wykorzystane farby oczyszczające powietrze KNOxOUT, które redukują szkodliwe tlenki azotu.

 

EcoEvolution – projekt, który oczyszcza powietrze 

Paweł Lisowski, autor projektu EcoEvolution.org mówi: 

 

“Deyna to legenda. Jestem pewien, że gdyby żył, też chciałby dbać o środowisko. Kibice Legii nie tylko wspominają swojego idola, ale również przyczynili się do tego, że na warszawskim Ursynowie powstaje ogromna ściana, która dosłownie czyści powietrze. A to znaczy, że patrząc na portret wybitnego, polskiego piłkarza, możemy wspominać jego genialne akcje na boisku, ale również powinniśmy wiedzieć, że robimy ważną rzecz, obniżamy zanieczyszczenia w powietrzu”. 

 

Z 420 mkw. ściany, na której powstaje mural Kazimierza Deyny, ok. 300 mkw. jest pomalowane farbą oczyszczającą powietrze KNOxOUT™. To oznacza, że mural ten dziennie będzie redukował 132 g szkodliwych tlenków azotu. Dokładnie tyle szkodliwych substancji dziennie filtruje aż 300 średniej wielkości drzew. 

Przyszłość miast w walce ze smogiem 

Paweł Lisowski podkreśla, że to jest przyszłość miast w Polsce i na świecie. W 2020 roku XXI wieku nikt już nie neguje smogu. Jakość powietrza jest jednym z głównych problemów środowiskowych. Czujemy, że powietrze nie jest krystaliczne. Największe zanieczyszczenia powodują spaliny z aut osobowych, zły opał, z którego korzystamy ogrzewając mieszkania, no i oczywiście przemysł. 

 

Bardzo ważne są drzewa. Są jednak takie miejsca, gdzie nie ma już wolnej przestrzeni, by zasadzić ich wystarczająco dużo. Paweł Lisowski rozpoczął więc projekt EcoEvolution.org i chce pomalować jak najwięcej przestrzeni antysmogową farbą KNOxOUT.

 

Jak to możliwe, że farba czyści powietrze?

Farba KNOxOUT zawiera fotokatalizator, który pod wpływem promieniowania słonecznego (promieniowania UV) przekształca szkodliwe zanieczyszczenia powietrza w mniej szkodliwe substancje. 

Nie tylko upiększamy w ten sposób przestrzeń, ale tworzymy również aktywną powierzchnię oczyszczającą powietrze. Takie powierzchnie najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie jest najwięcej szkodliwych tlenków azotu. 

Tlenki azotu 

Tlenki azotu (NOx) są wysoce reaktywnymi gazami. 

Mają poważne skutki dla zdrowia i środowiska. Owe małe cząsteczki mogą powodować problemy z oddychaniem. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i takie, u których już występują choroby związane z układem oddechowym. 

Tlenki azotu (NOx) są również odpowiedzialne za smog, a przez to, że łatwo rozpuszczają się w wodzie, są przyczyną powstawania kwaśnych deszczy.

Jak działa farba KNOxOUT?

Podczas gdy większość ekologicznych farb koncentruje się na obniżeniu poziomu lotnych związków organicznych (LZO), KNOxOUT ustanawia nowy paradygmat dla „zielonych” farb. Wprowadza ekologiczne farby z technologią oczyszczania powietrza, które stale działają w celu zmniejszenia zanieczyszczenia i poprawy stanu środowiska.

Fotokatalizator 

Fotokatalizatorem, który rozpoczyna tak korzystne reakcje chemiczne, jest ultradrobny (nanometryczny) dwutlenk tytanu (TiO2)

Dwutlenek tytanu pochłania energię słoneczną i przekształca zwykłą parę wodną w hydroksylowe i peroksylowe wolne rodniki. Te wolne rodniki, utworzone w ułamkach sekundy (jednej miliardowej sekundy), są reaktywnymi związkami, które rozkładają na powierzchni farby szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu (NOx). 

Szkodliwe NOx (tlenki azotu) są przekształcane w kwas azotowy, który jest szybko neutralizowany przez alkaliczne cząstki węglanu wapnia w farbie, wytwarzając nieszkodliwe ilości azotanu wapnia i nieznaczne ilości dwutlenku węgla i wody. 

Azotan wapnia rozpuszcza się w wodzie. Pod wpływem deszczu jest łatwo usuwany z powierzchni. Powierzchnia pozostaje czysta.

Wielką zaletą reakcji fotokatalitycznej jest to, że ultradrobny TiO2 nie jest zużywany w reakcji. Jest on jedynie katalizatorem, który, o ile jest wystarczająca ilość światła, powietrza i wilgoci, stale generuje wolne rodniki. Dodatkowo reakcja ta nadaje farbie właściwości samoczyszczące, przeciwbakteryjne i dezodoryzujące. Farba jest przyjazna dla środowiska. Stosuje się ją, jak zwykłą farbę. Można użyć zarówno pędzla, wałka, jak i pistoletu malarskiego (natryskowego) podciśnieniowego. 

Zdrowie mieszkańców 

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza stanowi największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w UE. W wyniku złej jakości powietrza rocznie umiera ok. 400 000 osób, przy czym szczególnie narażeni są mieszkańcy miast. Redukowanie zanieczyszczeń jest ważnym wyzwaniem. Miasta działają na wielu frontach. Farba KNOxOUT może skutecznie wspierać te starania. 

 

 

Paweł Lisowski, EcoEvolution.org: 

 

“Sadźmy drzewa i malujmy ściany farbą czyszczącą powietrze KNOxOUT. Włodarze miast i mieszkańcy dostają do ręki potężne narzędzie, które wspiera ich zdrowie, ale też upiększa, oczyszcza – w przenośni i dosłownie – miejską przestrzeń. Chcemy pomalować tyle ścian, ile to tylko będzie możliwe. Dlaczego? Przypomnę: jedno średnie drzewo filtruje 0,42g tlenków azotu, a jeden mkw. ściany pokrytej KNOxOUT redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie. To są oczywiście zupełnie dwie różne reakcje, ale efekt jest ten sam: mniej tlenków azotu. 

 

Kontakt 

Paweł Lisowski 

e-mail: pawel@ecoevolution.org 

tel. 790 897 789

ecoevolution.org
knoxout.eu