PRESS KIT, link do wersji edytowalnej
Murale oczyszczające powietrze pokazują Niemcy, jakich nie znamy. Start kampanii Niemieckiej Centrali Turystyki “Naturalnie Niemcy”
Rusza kampania muralowa “Naturalnie Niemcy”. Zobaczymy ją w sześciu miastach – w Warszawie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu. Łącznie 10 murali redukujących zanieczyszczenia powietrza. Kampanię prowadzi Niemiecka Centrala Turystyki. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org.
- To dla nas szczególna kampania. Chcemy pokazać miejsca znane, ale także takie, o których polscy turyści mogli jeszcze nie wiedzieć. Wykorzystujemy wielki format i Street Art, z którego znane są niemieckie miasta. A co najważniejsze, stawiamy przy tym na formę, która nie tylko zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale temu pomaga
- Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
Czego nie wiemy o Niemczech?
Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, klimat jest więc podobny, ale jest wiele fascynujących krajobrazów, innych niż w Polsce. W Niemczech na turystów czeka 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych. Jedną z ciekawostek jest fascynujące Morze Wattowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynną atrakcją są wędrówki po wattach. Wzdłuż całego wybrzeża Morza Północnego rozciągają się trzy parki narodowe. Oczywiście nie można zapomnieć o Alpach Bawarskich. Wyjątkowe krajobrazy leśne można znaleźć w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego oraz Parku Narodowym Lasu Turyńskiego.
W Niemczech znajduje też aż 25 000 zamków i ponad 6 800 muzeów. Jest tu zarejestrowanych 700 000 przyczep kempingowych. Podróżujący znajdą nocleg w jednym z kilku tysięcy hoteli i pensjonatów z eko-certyfikatem.
- Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska
- Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
Niemiecka kuchnia
Niemcy są państwem o bogatej tradycji produkcji piwa oraz wina. Mają aż 13 regionów winiarskich. Piwo jest warzone według bawarskiego prawa czystości piwa od ponad 500 lat. Mocno rozwija się trend lokalnego jedzenia, wykorzystywania składników z ekologicznych upraw w regionie. Standardem jest, że restauracje oferują menu sezonowe, np. szparagowe, kurkowe. W Niemczech jest ponad 100 restauracji oznaczonych gwiazdkami Michelin, a sama kuchnia niemiecka jest zróżnicowana. Jest to związane z tym, że Niemcy nie rozwijały się jako jedno scentralizowane państwo, ale jako kilkadziesiąt królestw, księstw, wolnych miast i biskupstw. Tak więc: innych potraw spróbujemy na północy, a innych w Bawarii czy Badenii. W Turyngii oraz Norymberdze słynne są kiełbaski (te dwa regiony spierają się też o to, gdzie powstała pierwsza receptura; najstarsze przepisy mają już ponad 600 lat). A na północy spróbujemy częściej ryb – doskonałych śledzi, natomiast w Dolnej Saksonii – szparagów.
EKO podróżowanie przez Niemcy
- Niemcy są zielone! Mamy czyste powietrze, a co najważniejsze - mocno rozwija się niskoemisyjny transport publiczny. Jest też mnóstwo wypożyczalni rowerów - zarówno miejskich, jak i górskich. Coraz więcej turystów wybiera podróżowanie w zrównoważony sposób, a my jesteśmy przygotowani, by ich ugościć.
- Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
- Aż 70 000 długodystansowych szlaków rowerowych.
- Ścieżki rowerowe w miastach.
- Kilkaset tysięcy kilometrów szlaków wędrownych.
- Rozwinięta sieć niskoemisyjnej komunikacji publicznej, która umożliwia swobodne podróżowanie.
- Nowoczesna infrastruktura kolejowa. Pociągi docierają nawet do najmniejszych miejscowości.
- Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię i środowisko. I rzeczywiście - wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Oczywiście zachęcamy do dłuższego pobytu. Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, więc przyjazdy weekendowe mieszkańców zachodniej Polski są rzeczą naturalną. Namawiamy, by częściej decydowali się oni na przyjazd komunikacją publiczną oraz zabrali lub wypożyczyli na miejscu rower.
- Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
- Ciekawe jest spojrzeć na nasze odpoczywanie (czyli urlop) pod kątem tego, jaki koszt za ten relaks ponosi planeta. Znając parametry swojego auta (nie wspominam nawet o samolocie), wiedząc, ile ono generuje zanieczyszczeń w formie CO2 oraz tlenków azotu (które są w pierwszej piątce najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza), zobaczymy, że jeśli rocznie chociaż jeden city break’owy wypad zmieniamy na bardziej eko, to nie tylko my się lepiej czujemy, ale też przy skali 2 mln turystów (tyle rocznie Polaków spędza urlop w Niemczech), robi to kolosalną różnicę. Jak więc będziecie Państwo podróżować tej jesieni? Mam nadzieję, że EKOmurale zainspirują Państwa, by być bliżej natury.
- Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org
CO2 na zero!
- Musimy być świadomi tego, jaki wpływ mamy na środowisko. Audytujemy każdy element - wydruki, dojazd na miejsce malowania, dowóz rusztowania i wiele innych aspektów. Sumujemy łączny ślad węglowy i wybieramy działanie, które równoważy tę ilość CO2
- tłumaczy Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org.
Murale pomagają oczyszczać powietrze!
- Nic nie zastąpi drzew. Bardzo ich potrzebujemy, ale nowe technologie niewątpliwie mogą nas wspierać w walce o lepszej jakości powietrze. Okazuje się, że odnowione miasta mogą być nie tylko przyjaźniejsze, ale też zdrowsze dla mieszkańców. Wykorzystujemy ściany budynków, które już stoją, a których elewacje i tak nadają się do renowacji.
- mówi Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org.
- Jak powiedział największy niemiecki poeta - Johann Wolfgang von Goethe: “Tylko tam gdzie byłeś pieszo, byłeś naprawdę”. Zachęcamy, by podróżować w zrównoważony sposób. Do zobaczenia w Niemczech!
- mówi Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
Co znajduje się na muralach?
- Gdańsk, ul. Startowa – Pustać Lüneburska
- Poznań, ul. Piątkowska – Niemcy stawiają na energię odnawialną
- Gorzów Wielkopolski, ul. Górczyńska – Berlin, Brama Brandenburska
- Wrocław, ul. Dmowskiego – Szlak Rowerowy Wezery
- Wrocław, ul. Piłsudskiego – Saksońska Szwajcaria
- Warszawa, Pl. Bankowy – Zamek Eltz
- Warszawa, ul. Prosta – Niemcy stawiają na energię odnawialną
- Warszawa, ul. Tamka – Saksonia, Góry Połabskie
- Warszawa, ul. Złota – Alpy Bawarskie, Chimgau
- Katowice, ul. Korfantego – Zamek Neuschwanstein
Niemiecka Centrala Turystyki
O DZT
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT, wspólnie ze stowarzyszeniami i podmiotami gospodarczymi zajmuje się tworzeniem strategii oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej.
DZT stosuje trójstronną strategię naprawczą celem przeciwdziałania skutkom pandemii Covid 19:
- zwiększenie świadomości marki i podkreślenie profilu marki Niemiec jako kraju turystycznego
- zarządzanie relacjami i transfer wiedzy praktycznej w celu wspierania małych i średnich
- przedsiębiorstw branży turystycznej oraz
- ukierunkowane badania rynku i analiza wpływu koronawirusa jako podstawa dla działań
- podejmowanych na podstawie faktów.
DZT koncentruje się na utrzymywaniu dialogu z klientami w czasie kryzysu poprzez marketing antycykliczny, uwzględnianie w komunikacji zmieniających się preferencji, okazywanie empatii i dostarczanie inspiracji.
Główne tematy to zrównoważony rozwój i cyfryzacja
DZT promuje zrównoważoną i zorientowaną na przyszłość turystykę kierując się celami wyznaczonymi przez rząd niemiecki. Priorytetowo traktuje się cyfryzację i zrównoważony rozwój.
Zrównoważony rozwój jest od ponad dekady głównym tematem strategii promocyjnej i działań marketingowych wszystkich działów DZT. Organizacja realizuje strategię opartą na trzech filarach, która łączy zewnętrzny transfer wiedzy i towarzyszące mu podejście do komunikacji z wewnętrzną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju. DZT promując turystykę odpowiedzialną, pozycjonuje Niemcy jako cel podróży oparty na ofertach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Wybuch pandemii wirusa Covid 19 zintensyfikował zmianę wartości w kierunku większej odpowiedzialności społeczno-ekologicznej w ruchu turystycznym.
DZT koncentruje się na kwestiach cyfryzacji, stymulując wdrażanie technologii immersyjnych (wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości), jak również wykorzystuje w swoich działaniach interfejsy konwersacyjne (np. asystentów głosowych) oraz aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) np. chatboty. W celu zapewnienia widoczności ofert turystycznych na platformach wspieranych przez sztuczną inteligencję, DZT koordynuje wspólny projekt „Open Data”.
DZT posiada 25 przedstawicielstw zagranicznych, które zarządzane są z Frankfurtu nad Menem.
Bliższe informacje można znaleźć w naszym internetowym centrum prasowym na stronie www.germany.travel/presse