Autor projektu eko murali z wizerunkiem Kazimierza Deyny

Jutro (wtorek, 01.09) o godz. 20 odsłonięcie eko muralu z wizerunkiem legendarnego Kazimierza Deyny. 

Mija 30 lat od tragicznej śmierci sportowca. Co przedstawia eko mural? 

Autorek projektu jest Bartek Podlewski.  Mówi: “Większość murali Kazimierza Deyny przedstawia go jako sportowca, podczas akcji z piłką. My chcieliśmy upamiętnić go jako człowieka”.

Podczas pracy artystycznej Podlewski sięgnął do zdjęć znanego fotografa sportowego Eugeniusza Warmińskiego, który zrobił dwa pozowane zdjęcia Deyny. Jedna z tych fotografii była punktem wyjścia do stworzenia projektu.

Mural znajduje się na wysokiej, dobrze wyeksponowanej ścianie budynku mieszkalnego. Projekt jest inspirowany kompozycją magazynów sportowych z lat 70. Nie jest to jednak proste przełożenie zdjęcia 1 do 1; całość zbudowana jest z form geometrycznych, które mogą się kojarzyć z kryształami. Dzięki takiemu zabiegowy mural staje się czytelny dopiero z pewnej odległości.

Sama forma jest prosta. Znajdziemy na niej po prostu nazwisko: “Deyna” oraz jedno, ale jakże ważne dla kibiców słowo: “Szacunek”.

Dzięki temu, że mural jest zaprojektowany wyłącznie w odcieniach szarości, budynek jest dobrze wpisany w przestrzeń – nie dominuje i nie przytłacza okolicy. Jest też na nim dużo złamanej bieli, co ma istotne znaczenie dla środowiska, bowiem biały kolor nie pochłania promieni słonecznych, przez co nie nagrzewa się tak mocno i nocą nie oddaje gorąca do powietrza. To właśnie biel jest najlepszym sposobem na zwalczanie tzw. miejskich wysp ciepła.

Na 300 mkw. zostały wykorzystane farby oczyszczające powietrze KNOxOUT, które redukują szkodliwe tlenki azotu.

Bartek Podlewski, autor eko muralu z wizerunkiem legendardnego Kazimierza Deyny
NEWS

Podobne

Namysłów - miasto EKOmurali, pierwszy EKOmural w Namysłowie

Namysłów – miasto EKOmurali

Wjeżdżając do Namysłowa od strony Brzegu i Opola (DK 39) przy ulicy Jana Pawła II, po prawej stronie, na budynku spółki Ekowod, przywita Państwa mural,

Projekt EKOmuralu w Krakowie na budynku Illumina

EKOmural na cześć Jerzmanowskiego!

Kiedyś on “rozświetlił Amerykę”, dziś projektujemy na jego cześć EKOmural. Mowa o Jerzmanowskim. Poznajcie historię Polaka, którego legenda trwa od ponad 100 lat, a Polskę

Cementownia produkująca beton z obniżonym CO2

ZAPROJEKTUJ EKOMURAL [KONKURS]

W przyszłości w miastach będzie mieszkać jeszcze więcej osób. Szacuje się, że do 2050 roku będzie to aż 70% ludzi. To oznacza, że 60% infrastruktury