Autor projektu eko murali z wizerunkiem Kazimierza Deyny

Jutro (wtorek, 01.09) o godz. 20 odsłonięcie eko muralu z wizerunkiem legendarnego Kazimierza Deyny. 

Mija 30 lat od tragicznej śmierci sportowca. Co przedstawia eko mural? 

Autorek projektu jest Bartek Podlewski.  Mówi: “Większość murali Kazimierza Deyny przedstawia go jako sportowca, podczas akcji z piłką. My chcieliśmy upamiętnić go jako człowieka”.

Podczas pracy artystycznej Podlewski sięgnął do zdjęć znanego fotografa sportowego Eugeniusza Warmińskiego, który zrobił dwa pozowane zdjęcia Deyny. Jedna z tych fotografii była punktem wyjścia do stworzenia projektu.

Mural znajduje się na wysokiej, dobrze wyeksponowanej ścianie budynku mieszkalnego. Projekt jest inspirowany kompozycją magazynów sportowych z lat 70. Nie jest to jednak proste przełożenie zdjęcia 1 do 1; całość zbudowana jest z form geometrycznych, które mogą się kojarzyć z kryształami. Dzięki takiemu zabiegowy mural staje się czytelny dopiero z pewnej odległości.

Sama forma jest prosta. Znajdziemy na niej po prostu nazwisko: “Deyna” oraz jedno, ale jakże ważne dla kibiców słowo: “Szacunek”.

Dzięki temu, że mural jest zaprojektowany wyłącznie w odcieniach szarości, budynek jest dobrze wpisany w przestrzeń – nie dominuje i nie przytłacza okolicy. Jest też na nim dużo złamanej bieli, co ma istotne znaczenie dla środowiska, bowiem biały kolor nie pochłania promieni słonecznych, przez co nie nagrzewa się tak mocno i nocą nie oddaje gorąca do powietrza. To właśnie biel jest najlepszym sposobem na zwalczanie tzw. miejskich wysp ciepła.

Na 300 mkw. zostały wykorzystane farby oczyszczające powietrze KNOxOUT, które redukują szkodliwe tlenki azotu.

Bartek Podlewski, autor eko muralu z wizerunkiem legendardnego Kazimierza Deyny
NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też