Dlaczego każdy z nas powinien się przyjrzeć Brave Kids?
Brave Kids jest realizowany w ramach szerszego projektu europejskiego CULPEER4change. Do Wrocławia przyjechała jego liderka Teresa Krohn. O tym, co myśli o Wrocławiu i wrocławskich eko muralach, napiszemy niżej. Teraz chcielibyśmy na chwilę przyjrzeć się tematowi globalnej edukacji, dzięki czemu lepiej zrozumiemy Brave Kids.
Teresa Krohn, CULPEER4change: – Wierzę, że projekty edukacyjne, a szczególnie artystyczne, mają ogromną wartość. Pomagają zmienić perspektywę. Media podają tylko część informacji, podobnie jak szkoła, a jeśli naprawdę poznamy mieszkańców innej części globu, możemy zobaczyć, że jesteśmy podobni. Może zmienimy obraz, który mamy w głowie. I powiemy o tym ludziom, których znamy. Tak stajemy się obywatelami nie tylko własnego kraju, ale też obywatelami świata. A jeśli już zrozumiemy, że jest to nasz wspólny świat, to wtedy z większym przekonaniem budujemy przyszłość opartą na pokoju, sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju. Widzę, że gdy młodzież realizuje artystyczne projekty, uzyskuje sprawczą energię. Widzą, że to, co osiągają dzięki wspólnej pracy, jest wartościowe. I w ten sposób nabierają przekonania, że jeśli będą aktywni, mogą zmienić świat. Bo można! Można zasiać ziarenko, które będzie kiełkować. To jest bardzo ważne. Wszyscy – dzieci, artyści, wolontariusze, i organizatorzy są częścią większego, globalnego procesu.
Zmieniamy Przedmieście Oławskie, na eko!
– Przedmieście Oławskie jest osiedlem, gdzie mamy bardzo dużą ilość kopciuchów, które muszą być wymienione do lipca 2024 roku. Do tej pory udało się ich wymienić ok. 1000. Mieszkańcy bardzo chętnie biorą udział w projekcie „Zmień Piec”. Korzystają z dotacji Kawka Plus. Dlatego przypominam, że wszystkie kompletnie złożone wnioski do końca tego roku mogą liczyć na dotację w wysokości 15 000 zł – Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Miasta Wrocławia
Jak uczestnicy Brave Kids malowali murale?
Młodzi wrocławianie zostali podzieleni na trzy grupy. Każdą prowadził inny artysta. Jimena Caamano – Pum Pum z Argentyny, Veronika Hozjan ze Słowenii oraz Mikołaj Rejs z Krakowa.
– Uczestnicy i uczestniczki proponowali szkice. Swoje pomysły przedstawiali wizualnie. Następnie artyści próbowali złożyć je w całość. To wszystko było konsultowane z dziećmi, także ten ostateczny projekt jest efektem ich wspólnej pracy. Na tym właśnie polega Brave Kids. Nie ważne czy występujemy na scenie, czy tworzymy murale, idea jest taka, że tymi, którzy tworzą, są dzieci. My jako dorośli, artyści, wspieramy ich w tym procesie. Dajemy im przestrzeń. Oddajemy im głos – Agnieszka Ćwielka, menadżerka programowa i instruktorka artystyczna Brave Kids
Każdy z projektów dotyczył innego ważnego zagadnienia związanego z zrównoważonym rozwojem. Były to: prawa dziecka, ekologia i migracja. Więcej o procesie powstawiania murali piszemy: tu
Pierwszy raz antysmogowe, ekologiczne farby w projekcie
Teresa Krohn, CULPEER4change: – Namalowaliśmy już sześć murali. Kolejne dwa będziemy malować we Włoszech i w Niemczech. Jednak pierwszy raz we Wrocławiu skorzystaliśmy z ekologicznych farb. Cieszę się, że mogliśmy je dodać do naszych działań. To czyni nasz projekt jeszcze bardziej zrównoważonym. A na tym bardzo mi zależy.
Paweł Lisowski, EcoEvolution.org: – Każdy z murali jest wykonany w technologii CrystalACTIV. KNOxOUT to farba w pełni ekologiczna, która aktywnie redukuje zanieczyszczenia, ale jest trwała i długotrwała. Brytyjczycy oraz Filipińczycy długo pracowali nad tym, by wypracować odpowiednią formułę nano dwutlenku tytanu. Gdy to się udało, okazuje się, że każdym machnięciem pędzla kładziemy na ścianę w formie farby oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. To jest zbadane. To jest pewne. I to jest ważne, by zastępować tradycyjne produkty, tymi które mają niższy ślad ekologiczny i które wspierają nasze zdrowie, a nie dokładają dodatkowych chemikaliów. O KNOxOUT mówi się, że jest to farba “ujemna LZO”, czyli redukuje znacznie więcej lotnych związków organicznych niż zostało wykorzystanych do jej stworzenia. To zresztą czuć. Jedna z dziewczynek mówi, że żółta farba przypomina jej smoothie bananowe. Farba ma intensywny kolor, ale nie ma trudnego, chemicznego zapachu.
Każdy metr kwadratowy pokryty farbą KNOxOUT redukuje 0,44 g tlenków azotu. Jedno średniej wielkości drzewo o 0,02 g mniej! Pewnie, że świat potrzebuje drzew. Powinniśmy je sadzić i zabraniać wycinek, ale tam, gdzie stoją bloki i już zwyczajnie brakuje przestrzeni, by posadzić 100 drzew, zmieniajmy ściany budynków w oczyszczacze powietrza zasilane słońcem. KNOxOUT nakłada się tak jak tradycyjną farbę, zwykłym pędzlem. Różnica jest taka, że rzadziej się ją odmalowuje, gdyż zwykły deszcz może ją oczyścić. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zmieniać miasta w zrównoważony sposób.
Podziękowania dla Brave Kids
– Dziękuję dzieciakom z Brave Kids i wszystkim partnerom, którzy wsparli ten projekt, za to, że przynieśliście nam trochę piękna i koloru na na nasze osiedle – Agnieszka Imiela-Sikora, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Przedmieście Oławskie.
Magdalena Szopian–Wełyczko, koordynator Przedpokoju H13, założycielka i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej TuRazem mówiła w swoich przemówieniu podczas finału muralowych warsztatów Brave Kids, że ma nadzieję, iż projekt będzie kontynuowany. My też mamy taką nadzieję!
I skończmy cytatem w wystąpienia indyjskiej grupy:
“O nie! Co się dzieje na Ziemi?”
“Musimy coś zrobić!“
Działajmy więc. Zmiana jest możliwa.