Kiedyś on “rozświetlił Amerykę”, dziś projektujemy na jego cześć EKOmural. Mowa o Jerzmanowskim. Poznajcie historię Polaka, którego legenda trwa od ponad 100 lat, a Polskę chciał odbudować zarabiając fortunę, którą przeznaczył m.in. na rozwój społeczeństwa obywatelskiego
Jesteśmy w Krakowie, przy ul. Jerzmanowskiego. Jest to dzielnica Bieżanów-Prokocim. Dawniej Prokocim był wsią (a w XIX wieku znajdował się pod zaborem galicyjskim). Dziś jest częścią miasta, zieloną, spokojną, ale blisko wszelkich, miejskich wygód. To tu powstaje osiedle illumina. W momencie, gdy piszemy ten tekst (sierpień 2022) w ziemi powstają fundamenty pod parking podziemny. Budynek będzie miał 8 kondygnacji, 145 mieszkań o różnej powierzchni. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tu za dwa lata.
Dlaczego tu jesteśmy? Deweloper Excon SA przeznaczył aż 300 metrów ściany szczytowej budynku na ekologiczny mural, który będzie latami redukował szkodliwe tlenki azotu. Tym samym mural staje się częścią nowoczesnych, deweloperskich rozwiązań. W inwestycji przewidziane są również panele fotowoltaiczne, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a do dyspozycji mieszkańców będzie m.in. Strefa Odkrywców i Strefa Piknikowa. I oczywiście, co jest bardzo ważne, pod względem redukowania dwutlenku węgla, nowoczesny budynek jest zbilansowany pod względem energetycznym.
Dlaczego chcemy pamiętać o Jerzmanowskim?
Dziś za nowoczesne źródła energii uważamy panele fotowoltaiczne, wiatraki wodne, potrafimy też uzyskiwać paliwa alternatywne z nierecyklingowanych odpadów. Jednak w 1891 roku noce w miastach były zupełnie ciemne, wtedy najbardziej popularnymi lampami były te gazowe. Jedna z takich latarni do dziś znajduje się we Wrocławiu. I to właśnie Polak miał ogromny wpływ na ich popularyzację, dzięki czemu stał się milionerem.
Co łączy schyłek XIX wieku z latami 20. XXI wieku? My też żyjemy w przełomowych czasach. Dziś również potrzebujemy wynalazców, którzy pomogą nam okiełznać kryzys klimatyczny. Wtedy walczyliśmy o niepodległość Polski. Dziś o przetrwanie Planety. Wierzymy, że mamy w sobie ten unikalny gen Erazma Józefa Jerzmanowskiego.
Zacznijmy od początku
– I ja walczyłem w szeregach powstańców roku 1863 z modlitwą w sercu: “Wolność, daj nam, Panie” Gdym chwycił za kij pielgrzymi polskiego tułacza, jedna tylko myśl mną kierowała – zdobyć fortunę (…) Pragnąłem fortuny, bo czułem, że jest to potęgą, której nam potrzeba, jeżeli istotnie przewodniczy nam zamiar odbudowy Polski
– wywiad udzielony w Nowym Jorku w 1887 roku
EKOmural
Teraz już wiecie, dlaczego w projekcie EKOmuralu znajdują się latarnie. Światło jednak niezależnie od tego, w którym momencie epoki jesteśmy, jest bardzo ważne. Patrząc na mural, możemy sobie przypomnieć, że we wszystkich nas jest dobroczynny, genialny gen wynalazcy, który nosił w sobie Jerzmanowski.
Zobaczmy, co dobrego dla mieszkańców zrobi EKOmural:
- 300 mkw. to aż do 126 g zredukowanych tlenków azotu dziennie
- 300 mkw to 9 mln. m3 powietrza przefiltrowanego dziennie
- 300 mkw. ma moc (w kontekście redukowania tlenków azotu) 300 drzew
Zobaczmy, co dobrego dla mieszkańców zrobi EKOmural:
- 300 mkw. to aż do 126 g zredukowanych tlenków azotu dziennie
- 300 mkw to 9 mln. m3 powietrza przefiltrowanego dziennie
- 300 mkw. ma moc (w kontekście redukowania tlenków azotu) 300 drzew
Farba KNOxOUT wspiera drzewa w ich działaniu. Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy nowych drzew, ale musimy też natychmiast powstrzymać wycinkę drzew, które już są na naszej Planecie. Do przetrwania – jako gatunek ludzki – potrzebujemy przywrócenia bioróżnorodoności (teraz właśnie trwa 6. masowe wyginięcie wielu gatunków spowodowane działalnością człowieka). Ale potrzebujemy też nowych technologii, które sprawią, że życie w miastach będzie możliwe i komfortowe. Przypomnijmy, że do 2050 roku 70% ludności będzie mieszkać w miastach, co oznacza, że większość mieszkań jeszcze nie powstało. Farby, które zmieniają ściany w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem są jednym z nowoczesnych, potrzebnych rozwiązań.