Ekomural Radia Zet już oczyszcza powietrze

Ekomural Radia Zet już oczyszcza powietrze z tlenków azotu. Dzieło zostało odsłonięte dokładnie w dniu 30. urodziny Radia Zet.  Sam mural przedstawia to, co dla stacji najważniejsze – mikrofon, odbiornik radiowy i znane w całej Polsce hasło: „Siła muzyki od morza do Tatr”. Piękne, radiowe kolory, czyli niebieski i czerwony.

Dlaczego tło jest białe? Im więcej bieli w mieście, tym mamy większe szanse na eliminowanie miejskich wysp ciepła. 

Ekomural ma moc 155 drzew. Czy to wystarczy? – Tak, to wystarczy, by rozpocząć ogólnopolską akcję informacyjną. Wszyscy oczekujemy spektakularnych efektów już-natychmiast, tymczasem jak pokazuje choćby przykład walki z plastikiem, czy kampanie wspierające niemarnowanie jedzenia, jako ludzkość musimy się nauczyć, jak wielki wpływ na naszą planetę mają codzienne, drobne wybory – mówi Paweł Lisowski z EcoEvolution.org. – Nie ma magicznej płachty, którą przykryjemy nasz kraj, a ta zniweluje wszystkie zanieczyszczenia. Jednak wybierając realne działania ekologiczne, z biegiem czasu zobaczymy, jak inaczej może wyglądać świat. 

Lisowski dodaje również: – Świat koncentruje się na dwutlenku węgla, każde dziecko w przedszkolu wie, że takie zanieczyszczenie istnieje. Tym czasem już niewiele osób wie, że codziennie wdychamy również dużo szkodliwsze gazy i pyły niż dwutlenek węgla. Trudno mówić w łatwy sposób o smogu. Wiem jedno, że im więcej inicjatyw, które poprawiają punktowo jakość powietrza, tym większe mamy szanse na sukces. 

Farby, które redukują bardzo szkodliwe tlenki azotu, mają dziesięciokrotnie większą moc, niż zwykłe farby. Dlaczego? Po pierwsze są w pełni ekologiczne, nie generują żadnych szkodliwych substancji i chemikaliów. Po drugie są samoczyszczące, dzięki czemu rzadziej trzeba przemalowywać ścianę, tym samym marnujemy mniej materiału. Po trzecie każdy budynek, który człowiek buduje musi być pomalowany, nie mamy więc wyboru – malujemy, ale możemy malować najtańszymi, pełnymi chemii materiałami, albo takimi, które mają realne działania antysmogowe (1 mkw. jak jedno drzewo w kontekście redukowania tlenków azotu).

Ekomural Radia Zet znajduje się przy ul. Waryńskiego 3 przy stacji Metro Politechniki. 

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też