A jakby tak Polska była liderem we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań, które poprawiają jakość środowiska? Pewnie, że to możliwe. Wszystko w naszych rękach.
Pani Krystyna w materiale Fakty TVN, gdy dziennikarz pokazuje jej ekomural, mówi: „Jeśli faktycznie są tego typu farby to, to jest fajna sprawa.”
Są! Antysmogowe farby mogą czyścić powietrze tam, gdzie nie ma już przestrzeni, by zasadzić wystarczająco dużo drzew.
Zapraszamy Was więc na eko materiał, który przygotował Paweł Abramowicz. Zwróćcie uwagę na wrocławskie podwórko, które jest wspomniane w relacji. EcoEvolution.org jest partnerem tego projektu.
Cieszymy się, że trend by malować eko farbami, tak rośnie w siłę.
Odnawiamy podwórka!
Jest taka dzielnica we Wrocławiu – Przedmieście Oławskie, blisko centrum, ale pełna kontrastów. Zniszczone kamienice obok pięknych, nowoczesnych osiedli. Mieszkańców różni wiele, ale co może ich połączyć? Zastanawiała się nad tym nieformalna grupa “Liderzy Przedmieścia Oławskiego”. Stworzyli projekt „Zielony Trójkąt”, w ramach którego wspólnie z mieszkańcami :
- przekopali 18 ton ziemi
- uporządkowali 15 ton żwiru
- nasadzili 250 szt. roślin
- namalowali ekomural (320 m2)
To, co zrobili Liderzy Przedmieścia Oławskiego jest znakomitym przykładem, jak miasta mogą pięknieć w oczach. Wiele zależy od samych mieszkańców. Tu w miejscu brudnego, zaniedbanego podwórka, powstała przestrzeń, która cieszy oko.
A to, że sami mieszkańcy sadzili rośliny, drzewka, wysypywali żwirek, no i przygotowali aż 320 m2 ściany do pomalowania, następnie sami ją pomalowali, jest inspirujące.
Teraz owa ściana redukuje szkodliwe tlenki azotu. 1 mkw. ma moc 1 drzewa. A 320 m2 to 320 drzew, czyli całkiem pokaźny, miejski "park".
I to jest właśnie przyszłość - tam, gdzie nie możemy posadzić więcej drzew, możemy korzystać z antysmogowych farb.Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org