– Chciałabym powiedzieć do wszystkich Kobiet, które uciekają z Ukrainy, po to by chronić rodziny: Podziwiam Was! Nie jesteście same. Możecie na nas liczyć. Każdego dnia widzę, tę ogromną siłę, którą nosicie w sercach. Razem przejdziemy przez ten niewyobrażalnie trudny czas – mówi Małgorzata Kwiatkowska, Burmistrz Dzielnicy Targówek w Warszawie
W Warszawie, w Dzielnicy Targówek, przy ul. Radzymińskiej 140 malarze właśnie malują dzieło Andrzeja Pągowskiego “Panna Wolna”. To artystyczny protest przeciwko wojnie. Wykonawcą muralu jest Grupa RW – MalujemyMurale.pl.
Andrzej Pągowski, autor dzieła “Panna Wolna”: – Widok uciekających z Ukrainy matek z dziećmi wywołał we mnie skrajne emocje. W ciągu jednego dnia stworzyłem Pannę Wolną. Specjalnie nie nazwałem dzieła “Panna Ukraina”. Chciałem nadać mu szerszy, ponadczasowy kontekst. To symbol wolności. Nadzieja, że ta bezsensowna wojna skończy się szybko, a Ukraińcy będą wolni w swoim kraju.
Wojciech Wójcik, Grupa RW – MalujemyMurale.pl: – Mural będzie miał 130 mkw. Każdy ruch pędzlem to sprzeciw przeciwko wojnie. Kobiety nie tylko uciekają z kraju, ale zostawiają też swoich mężów. Dzieci nie wiedzą, czy zobaczą ojców. Pomysł, by namalować mural narodził się błyskawicznie. Nie było wątpliwości, że zapewnimy farbę, postawimy rusztowanie i zapłacimy malarzom.
Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org: – Sztuka odmienia serca, daje nadzieję, pozwala protestować, przekracza bariery językowe. Współpraca z warszawską dzielnicą Targówek jest przykładem na to, jak wiele ważnych dla pokoju na świecie rzeczy możemy zrobić łącząc samorząd, przedsiębiorców, artystów i mieszkańców. Tak dzieje się właśnie w międzynarodowym projekcie Galeria Czystej Sztuki, w ramach którego malujemy murale, które przemawiają do ludzkich serc. Uniwersalne wartości – jak życzliwość, wsparcie, braterstwo, szacunek zawsze były ważne, a teraz nabierają szczególnej mocy sprawczej. Widzimy mocniej, co nasi dziadkowie chcieli nam przekazać. Patrzymy na to, jak świat wielu osób dosłownie legł w gruzach. Znowu boimy się wojny. Każdy chce pomóc i pomaga.
Powstawaniu muralu towarzyszy zbiórka na Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini. Mogą dołączyć firmy z całego świata. Centrum Pomocy pomaga Ukraińcom w strefie przygranicznej, natomiast po wojnie będzie odbudowywać tą strefę. W trzech polskich miastach powstaną ośrodki, które będą wspierać uchodźców m.in. w szukaniu pracy.