Inauguracja muralu Panna Wolna | Galeria Czystej Sztuki

Małgorzata Kwiatkowska Targówek Warszawa mural Panna Wolna Malujemy Murale

– Chciałabym powiedzieć do wszystkich Kobiet, które uciekają z Ukrainy, po to by chronić rodziny: Podziwiam Was! Nie jesteście same. Możecie na nas liczyć. Każdego dnia widzę, tę ogromną siłę, którą nosicie w sercach. Razem przejdziemy przez ten niewyobrażalnie trudny czas – mówi Małgorzata Kwiatkowska, Burmistrz Dzielnicy Targówek w Warszawie

W Warszawie, w Dzielnicy Targówek, przy ul. Radzymińskiej 140 malarze właśnie malują dzieło Andrzeja Pągowskiego “Panna Wolna”. To artystyczny protest przeciwko wojnie. Wykonawcą muralu jest Grupa RW – MalujemyMurale.pl.

Andrzej Pągowski, autor dzieła “Panna Wolna”: – Widok uciekających z Ukrainy matek z dziećmi wywołał we mnie skrajne emocje. W ciągu jednego dnia stworzyłem Pannę Wolną. Specjalnie nie nazwałem dzieła “Panna Ukraina”. Chciałem nadać mu szerszy, ponadczasowy kontekst. To symbol wolności. Nadzieja, że ta bezsensowna wojna skończy się szybko, a Ukraińcy będą wolni w swoim kraju.

Wojciech Wójcik, Grupa RW – MalujemyMurale.pl: – Mural będzie miał 130 mkw. Każdy ruch pędzlem to sprzeciw przeciwko wojnie. Kobiety nie tylko uciekają z kraju, ale zostawiają też swoich mężów. Dzieci nie wiedzą, czy zobaczą ojców. Pomysł, by namalować mural narodził się błyskawicznie. Nie było wątpliwości, że zapewnimy farbę, postawimy rusztowanie i zapłacimy malarzom.

Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org: – Sztuka odmienia serca, daje nadzieję, pozwala protestować, przekracza bariery językowe. Współpraca z warszawską dzielnicą Targówek jest przykładem na to, jak wiele ważnych dla pokoju na świecie rzeczy możemy zrobić łącząc samorząd, przedsiębiorców, artystów i mieszkańców. Tak dzieje się właśnie w międzynarodowym projekcie Galeria Czystej Sztuki, w ramach którego malujemy murale, które przemawiają do ludzkich serc. Uniwersalne wartości – jak życzliwość, wsparcie, braterstwo, szacunek zawsze były ważne, a teraz nabierają szczególnej mocy sprawczej. Widzimy mocniej, co nasi dziadkowie chcieli nam przekazać. Patrzymy na to, jak świat wielu osób dosłownie legł w gruzach. Znowu boimy się wojny. Każdy chce pomóc i pomaga.

Powstawaniu muralu towarzyszy zbiórka na Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini. Mogą dołączyć firmy z całego świata. Centrum Pomocy pomaga Ukraińcom w strefie przygranicznej, natomiast po wojnie będzie odbudowywać tą strefę. W trzech polskich miastach powstaną ośrodki, które będą wspierać uchodźców m.in. w szukaniu pracy.

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też