13 maja 2022 roku w Domu Kultury Świt w Warszawie, o godz. 18 odbędzie się wzruszający, inspirujący, genialny koncert muzyczny z elementami przedstawienia. Inspiracją jest grafika Pana Andrzeja Pągowskiego „Panna Wolna”, którą Grupa RW – MalujemyMurale.pl namalowała na warszawskim Targówku.
Podczas koncertu „Panna Wolna. Co jest w czerwonej walizce?” zmieniamy świat. Jak?
"Panna Wolna" w wersji muzycznej. Jaka będzie?
– W pierwszych trzech minutach wbijemy widzów w fotele, a potem będziemy trzymać ich za serce do samego końca – mówi Magdalena Kaśka Mańkowska, autorka scenariusza. – Emocji nie zabraknie, ale absolutnie nie będą to tylko trudne emocje. Jest miejsce na radość. Jest przestrzeń na troskę, jak i również na miłość. W czasie występu zadamy widzom trzy ważne pytania, które chcemy, by towarzyszyły im jeszcze długo po spotkaniu z nami. Ale największą furorę zrobi muzyka. Publiczność będzie miała na nią wpływ, gdyż wiele z utworów będzie improwizowanych.
Kto zagra?
- Anastasija Litvinyuk – piano
- Igor Hnydyn – drums
- Roman Chraniuk – bass
- Anna Hnydyn – vocal
- Dorota Kopka – prowadzenie i vocal
Anastasija i Igor we Lwowie grali na największych estradach. Wydali wiele płyt. Muzyka pozwala im przekazać emocje. Chcą jednak nie tylko wzruszać, ale też przypominać, że dobro jest w nas. Teraz, gdy trwa wojna w Ukrainie, powinniśmy jeszcze głośniej mówić o tym, że życzliwość jest najważniejszą mocą, jaką ma człowiek.
Autorski program “Panna Wolna” to muzyczne przedstawienie, które opowiada prawdziwe historie, ale pokazuje też, że w obliczu tragedii możemy być sprawczy. Genialna muzyka. Aż dwie wokalistki – niezwykła Dorota Kopka i 7-letnia Ania, córka Anastasiji i Igora.
Premiera koncertowej wersji “Panna Wolna” w Dom Kultury Świt w Warszawie 13 maja o godz. 18. Cena biletu: 25 zł.
Program “Panna Wolna” jest inspirowany grafiką, którą stworzył Pan Andrzej Pągowski.
Wyreżyseruj scenę nr 11
Tak było podczas inauguracji muralu Panna Wolna
7-letnia Anna Hnydyn
Anna Hnydyn i Anastasija Litvinyuk
Poznaj artystów
Dorota Kopka
Od najmłodszych lat działa twórczo, pisze dla siebie i innych. Wydała i wyprodukowała autorską płytę pod pseudonimem DoriFi pt.„Entliq pentliq” i Epkę Mike Skowron. pt. „Skrawki”.
Piosenki jej autorstwa zostały wykorzystane w serialach ”Przyjaciółki” Polsat i „Druga szansa” TVN („Ukołysanka” ok. 200 tys wyświetleń).
Pierwszy głos damski w jinglach Jedynki (Polskie Radio – oprawa lektorska i wokalna) oraz Radia 357 (oprawa lektorska jinglii do muzyki A. Smolika wraz z Dariuszem Odiją).
Wokalistka w programach muzycznych; m.in.”Szymon Majewski Show”, „Droga do gwiazd”, „Gorączka złota”, ”X- Factor”, „MBTM”.
Współtwórczyni partii chóralnych na 2 platynowych płytach Bajmu: „Szklanka wody” i „Myśli i słowa”, płytach Golec uOrkiestry, „Cugowski solo” (arr. Wojciech Karolak), Rynkowski „Razem”, Marcina Sójki, Urszuli, Jarosława Wasika, M. Torzewskiego, M. Szabana, M. Andrzejewskiego itp
Stała współpraca wokalna i koncertowa z: Bajm, Sośnicka, Rynkowski, Klich, Popowska, Urszula, Makiewicz. Wieloletnia uczestniczka festiwali polskich w Opolu, Sopocie, Mrągowie i koncertów TV. Współpraca koncertowa z wieloma innymi artystami: Z. Wodecki, Kayah, Brodka, Marika, Mrozu, Ostrowska , Górniak, Orkiestra Z. Górnego, Rafał Brzozowski, Paweł Stasiak, Tarkowski Orkiestra etc.
Nagrała live Przystanek Woodstock z kultową „Białą Drogą” Urszuli.
Igor Hnydyn
W 2004 r. ukończył Lwowską Państwową Akademię Muzyczną w klasie instrumentów perkusyjnych.
W tym samym roku założył grupę jazzową „ShockolaD”. Projekt ten jest stale zaangażowany w różne festiwale ( „Jazz bez” (2004 – 2010), „Flyugery Lvova” (2005 – 2011), „Metro Jazz” (2005), „Jednist” (2007), „Starzy i Młodzi, chili jazz w Krakowie”(2007), „Projekt Sztuka-Maszyna” Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009 », « Kontury doświadczenia» (2007) – występy Ukraina-Litwa, «Jazz Fest» (Sumy 2008), «XIX Festiwal Kultury” (Sopot 2008), „Fortmisija” (2009-2011), „Amiens Jazz Festival” (Amiens, Francja 2010), „Europejski Stadion Kultury” (Rzeszów, Polska 2011), „Alfa Jazz Fest” (Lwów, Ukraina 2011).
W ciągu sześciu miesięcy (luty – lipiec 2008) przebywał w Warszawie w programie stypendialnym Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Studiował u Czesława Bartkowskiego i Andrzeja Jagodzińskiego oraz współpracował z polskimi muzykami Michaelem Yarosem i Tomaszem Dąbrowskim przy projekcie „ShockolaD + PL”.
W lutym 2009 współzałożyciel i koordynator «Jazz Club Lwów»
Od 2009 roku jest koordynatorem międzynarodowych warsztatów jazzowych „Warsztaty Muzyczne. Chodzież »na Ukrainie.
W 2010 roku Igor był uczestnikiem „International Cultural Exchange Visitors Program: American Root Music”, organizowanego przez Kennedy Center w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z 8 osób z 59 krajów, które otrzymały taką możliwość.
W tym samym roku Igor został zwycięzcą konkursu V-Drums 2010-2011 na Ukrainie i mógł reprezentować Ukrainę w konkursie europejskim.
W 2011 roku zorganizował pierwszą „Lviv Summer Jazz School”.
Anastasia Litvinyuk
Reprezentuje nowe pokolenie ukraińskich muzyków jazzowych.
W 2007 roku ukończył Lwowską Państwową Akademię Muzyczną im. Łysenko na Wydziale Historii Muzyki.
.Od 2004 roku pianista i współgrupa „ShockolaD”. Wraz z projektem uczestniczył w wielu festiwalach: ( „Jazz bez” (2004 – 2010), „Flyugery Lvova” (2005 – 2011), „Metro Jazz” (2005), „Jednist” (2007), „Starzy i Młodzi, chili jazz w Krakowie”(2007), „Projekt Art-mashine” Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009 », « Kontury doświadczenia» (2007) – występy Ukraina-Litwa, «Jazz Fest» (Sumy 2008), « XIX Festiwal Kultury» (Sopot 2008), „Fortmisija” (2009-2011), „Amiens Jazz Festival” (Amiens, Francja 2010),
„Europejski Stadion Kultury” (Rzeszów, Polska 2011), „Alfa Jazz Fest” (Lwów, Ukraina 2011).
W latach 2004 – 2006 brała udział w międzynarodowych warsztatach jazzowych w Krakowie, gdzie studiowała w Yoahim Menzel.
W ciągu sześciu miesięcy (luty – lipiec 2008) przebywał w Warszawie w programie stypendialnym Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Studiowała w Andrzei Yahodzhinski i współpracowała z polskimi muzykami Michaelem Yarosem i Tomaszem Dąbrowskim w projekcie „ShockolaD + PL”.
Od lutego 2009 r. jest współzałożycielem «Jazz Club Lviv». Jest także współzałożycielką pierwszej „Lviv Summer Jazz School” w 2011 roku.
„ShockolaD” uczestniczy w kilku projektach jazzowych z różnymi muzykami, takimi jak Frank Parker, Michal Jaros, Jurij Jaremchuk, Igor Zakus, et.
Od 2010 roku Anastasija prowadzi własny projekt muzyczny „Litvinyuk Acoustic Jazz”.
Anastasia pracuje również jako akompaniator i nauczyciel improwizacji we Lwowskim Państwowym Kolegium Muzycznym im. S. Ludkiewiczau
Galeria Czystej Sztuki
Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org: – Gdy dwa lata temu rozmawialiśmy o Galerii Czystej Sztuki, którą budują przejmujące EKOmurale, marzyliśmy o koncertach. A teraz to się dzieje! Widzimy się w sali koncertowej. To są najważniejsze spotkania. To my, mieszkańcy Planety, musimy się (potocznie mówiąc) ogarnąć. Planeta bez nas świetnie da sobie radę. My nie mamy Planety B.