Nareszcie możemy o tym mówić! Największe gale i finały ogromnych projektów rozpoczyna się słowami: “Szanowni Państwo! Panie i Panowie!”, więc i my tak zaczniemy, bo sprawa wcale nie jest błaha! Przeciwnie. Dzięki IMI Hydronic Engineering spełniło się najskrytsze marzenie Fundacji EcoEvolution.org.
Pisząc tekst chcemy Was zainspirować, przekazać dobre informacje i pokazać, jak naukowcy zmieniają nasz świat. A my oczywiście krok po kroku ich wspieramy.
Tekst przeczytacie w 4 minuty, ale jeśli się Wam spodoba, śmiało czytajcie kolejny i kolejny raz, i podzielcie się nim ze wszystkimi, których lubicie. Udostępnianie eko informacji to też eko działanie.
Czas na renowację elewacji!
Wydawałoby się, że początek tej historii jest mało niezwykły. W Olkuszu, koło Olewina, w województwie małopolskim od 2005 roku znajduje się fabryka, która produkuje genialnej klasy zawory do budynków na całym świecie. Każdy, kto przechodził koło elewacji myślał sobie: “Nowa to ona już nie jest!” I rzeczywiście, nie dość, że była przybrudzona, to jeszcze poszarzała, słowem: mało elegancka. Decyzja była więc prosta: malujemy elewację! Wpisujemy w wyszukiwarkę: “farba zewnętrzna” i patrzymy na ceny.
Farba fasadowa zewnętrzna. Wybieramy.
W tym momencie ta historia przestaje być banalna, ponieważ IMI Hydronic Engineering powiedziało, że cena jest ważna, ale zespół zwrócił uwagę na jeszcze jeden czynnik. “Nowoczesna elewacja! Poszukajmy ekologicznych rozwiązań” – zaakcentowali. I rzeczywiście modne elewacje w latach 2022 i kolejnych to będą te, które będą nie tylko zdobić budynek i chronić go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale będę też wspierać zdrowie osób mieszkających i pracujących w najbliższej okolicy, jak i będą dobre dla środowiska.
Ekologiczna elewacja
Stawiając fabrykę czy remontując dom jednorodzinny lub blok mieszkalny dotychczas rzadko myślano o ekologiczności elewacji. Prawda? Wiemy o panelach fotowoltaicznych, zielonej energii, redukcji plastiku, zmiany tradycyjnego oświetlenia na LEDowe, montowaniu dobrych, szczelnych okien, wybieraniu odpowiedniej klasy zaworów, ale na tej liście brakuje opcji: “zmień elewację w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem”. Myślimy raczej: “jasna elewacja domu” czy “ciemna elewacja”. Tymczasem farby zewnętrzne dostępne na rynku potrafią już być znakomitej jakości. Technologia tak bardzo ruszyła do przodu, że tradycyjne właściwości farby są już tylko ”opakowaniem” dla ich ważniejszej funkcji. Farby mają nam pomóc dbać o środowisko. Taką farbą jest antysmogowa, ekologiczna farba KNOxOUT.
Farba antysmogowa cena
I umysł Czytelnika krzyczy: “Coooo? Jak to? No gdzie? No jak? Ale serio? Nie piszecie tych słów na wyrost?”. Nie ma co obwiniać naszego biednego umysłu. Całe życie był przeświadczony, że farba to farba, i jak ma się pogodzić z tym, że farba zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza? Nie wiemy jak, ale wiemy jedno: “Im szybciej, tym lepiej!”.
Kwestia ceny. Otóż to nie są miliony (co najwyżej miliony metrów sześciennych czyszczonego powietrza). Na rynku są tańsze i droższe farby, ale jak spojrzymy na to, że farba jest bardzo trwała i trzeba ją rzadziej odmalowywać, to w ten sposób nokautujemy wszystkie wyszukiwarki cenowe.
Farba na elewację zewnętrzną. Trzy najważniejsze pytania.
Rozbijmy więc na czynniki pierwsze informacje dotyczące dobrych farb antysmogowych. Piszemy na przykładzie farby KNOxOUT, ponieważ według naszego szerokiego researchu, jest to jedyna farba, które spełnia dwa kryteria: jest dobrej jakości farbą, nie wysycha zaledwie kilka godzin po otworzeniu puszki (czyli zanim zdążymy pomalować nią wysoką ścianę), i ma potwierdzone naukowo działanie.
Czy farba antysmogowa jest dużo droższa? Sedno całej tej sytuacji polega na tym, że została stworzona technologia, która może być łatwo stosowana na masową skalę. Jest dostępna na całym świecie, i dotychczas jest wykorzystywana na sześciu kontynentach.
Czy farba antysmogowa jest uciążliwa w malowaniu? Przeciwnie. Farba jest wybitnej klasy i jakości. Stworzona jest z naturalnych składników. Nie ma w sobie masy chemikaliów. Jest właściwie bezwonna, śnieżnobiała, gęsta, idealna do rozprowadzania wałkiem po ścianie. To po prostu bardzo dobra farba. Tak, są też różne warianty kolorystyczne.
Czy farba antysmogowa naprawdę czyści powietrze? Tak. Odpowiedzialny jest za to nano dwutlenek tytanu. To od lat znana, bezpieczna, nieszkodliwa substancja. W farbie pełni funkcję fotokatalizatora. A skoro jest fotokatalizatorem, to nie zużywa się w reakcji chemicznej. Rozpoczyna jednak proces redukcji zanieczyszczeń i tak długo, jak długo farba jest na ścianie, czyści powietrze. W farbie KNOxOUT została wykorzystana specjalna formuła nano dwutlenku tytanu opatentowana jako CrystalActiv. Jest to kolaboracja brytyjsko-filipińskiego zespołu.
Skoro już wiemy, jakie funkcje powinny mieć nowoczesne elewacje, to wróćmy do IMI Hydronic Engineering.
Biała elewacja IMI Hydronic Engineering
A, jeszcze jedna ciekawostka! Ekologiczna może być nie tylko farba, ale też kolor, z którego korzystamy. Ciemne elewacje sprawiają, że budynek się nagrzewa, potrzebujemy wtedy więcej klimatyzacji do jego schłodzenia. Jasne elewacje działają odwrotne – odbijają światło, mają niezwykłą moc redukowania miejskich wysp ciepła, które – szczególnie teraz przy ociepleniu klimatu – będą stawać się coraz bardziej dotkliwe. A korzystając z nowoczesnych farb nie musimy się obawiać, że pożółkną i szybko się zabrudzą, gdyż cichą, supermocą farby KNOxOUT jest jej zdolność do samoczyszczenia. Wystarczy zwykły deszcz, by ewentualny kurz i pył z niej zmyć. Przy okazji wspomnijmy też, że w zderzeniu ze ścianą pokrytą farbą KNOxOUT nie ma szans pleśń, grzyb ani bakterie i wirusy. Nano dwutlenek tytanu jest dla nich bezwzględny.
Pomysły na elewacje: eko mural na białej elewacji
To też będzie mocno zauważalny trend. Z jednej strony ekologiczna, jasna elewacja domu, budynków, fabryk, a z drugiej małe dzieła sztuki w formie eko murali, które będą sprawiać, że owe elewacje będą niepowtarzalne, bardzo unikalne, charakterystyczne i piękne.
Recepta więc gotowa: antysmogowa, jasna farba i akcent w formie eko muralu. I zdradzimy, że wspólnie z IMI Hydronic Engineering też nad takim eko malunkiem myślimy. Premiera w przyszłym roku.
IMI Hydronic Engineering stworzyło 3500 mkw. oczyszczacza powietrza zasilanego słońcem
CDN. W kolejnym reportażu poznacie lepiej IMI Hydronic Engineering. Zaglądajcie do nas często i częściej. W ciągu najbliższych dwóch tygodniu będą miały premierę trzy ważne dla nas teksty, które mamy nadzieję, że mocno was zainspirują. Będzie sporo o sztuce, ale też o balkonach w Warszawie. A jeśli ktoś spyta o “farby na elewację”, to powiedzcie: KNOxOUT, która rozprawia się ze szkodliwymi tlenkami azotu z mocą jednego średniej wielkości drzewa.