“Mój dziadek pali w piecu” 🌳 Kampania: Targówek bez smogu

Jak powstaje smog? Z czego się składa? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Co możemy zrobić, by w naszym mieście było go mniej? – właśnie kończy się edukacyjna kampania #TargówekBezSmogu, w ramach której powstały trzy EKOmurale redukujące szkodliwe tlenki azotu oraz strona internetowa z kompleksowymi informacjami. Zostały także przeprowadzone warsztaty dla ponad 200 osób. Jakie są wnioski?

Zanim o wnioskach, chodźcie z nami na teren osiedla mieszkaniowego na Bródnie. Jesteśmy przy ul. Rembielińskiej 19, gdzie burmistrzyni warszawskiej dzielnicy Targówek – Małgorzata Kwiatkowska uroczyście odsłania wysoki mural z napisem #TargówekBezSmogu. Są też –  zaangażowani w rozmaite działania prośrodowiskowe – uczniowie z trzech szkół (SP nr 298 przy ul. Krakusa 2, SP nr 377 przy ul. Trockiej 4 i SP nr 114 przy ul. Remiszewskiej 40). Towarzyszą im eksperci, którzy szkolą, jak być lepszym dla Planety oraz przedstawiciele Grupy RW, którzy malowali murale.

- Połączyła nas wspólna sprawa – dbałość o czyste powietrze na Targówku. Pokazaliśmy, że razem możemy zrobić coś ważnego. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i tak liczny udział w akcji.

MAŁGORZTA KWIATKOWSKA BURMISTRZYNI DZIELNICY TARGOWEK WARSZAWA

FOTORELACJA | Targówek bez smogu

Ekologiczne wybory mogą być kreatywne i dawać wiele radości.#TargówekBezSmogu – pod takim hasłem został zorganizowany piknik ekologiczny na zakończenie projektu „Wykonanie murali antysmogowych oraz przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej mającej na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Targówka w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii”. Projekt był realizowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.

Pokaz eko mody. Przyjrzycie się dobrze, jak szałowy jest to pokaz. Pozdrowienia dla uczniów z SP nr 298.

Zdjęcie z napisem: #Targówek bez smogu

Widzicie ten slime?
Zazwyczaj jest robiony z kleju zawierającego plastik. Ewelina Romanowska zrobiła go z roślin i minerałów. Dzieci mówiły, że jest on fajniejszy niż ten sklepowy.

A te listki były pomalowane naturalnymi barwnikami.

Zwycięzcy konkursu fotograficznego dostali elektryczną hulajnogę. Gratulacje!

Tak uczniowie w nietypowy, sportowy sposób symbolicznie segregowali śmieci 

CZEGO SIĘ NAUCZYLIŚMY?

Ewelina Romanowska z Mali Einsteini EduLab prowadziła edukacyjne warsztaty dla dzieci: – To ważne, w jaki sposób mówimy o ekologii. Nie chodzi o to, żeby straszyć. Warto za to podawać konkretne przykłady, np. bierz własny bidon z wodą. Dzieci chętnie angażują się w działania sportowe, manualne. Chłoną wiedzę. Już każdy uczestnik warsztatów, wie, że częścią smogu są m.in. cząsteczki PM2,5 i PM10.

Ewelina Romanowska w trakcie zabawy z dziećmi

Ewelina pracowała z dziećmi, w tym samym czasie Agata Delmaczyńska rozmawiała z ich rodzicami: – To twórczy moment, kiedy umiemy połączyć kropki, czyli dostrzegamy swój wpływ na środowisko i sami wymyślamy, jak możemy zmienić swoje nawyki. Edukacja ekologiczna jest niezbędna, by każdy z nas mógł wypracować swoje własne, przyjazne środowisku ścieżki. Prosty przykład. Przemysł wytwarza smog – możemy więc kupować mniej, wtedy mniej będzie produkowane i transportowane. Można też robić zakupowe roszady, np. zmienić szampon w butelkach na szampon w kostce (kostka mniej waży, jest więc lżejsza w transporcie i dodatkowo nie zawiera plastiku). Można również zrobić swój własny proszek do prania. Oczywiście też jako kierowcy aut spalinowych przyczyniamy się do powstania smogu. Warto zadawać sobie codziennie pytanie “Czy mogę dziś dojechać do pracy komunikacją miejską?” (metro na Targówku otworzyło wiele połączeń) lub “Może mogę zawieźć dzieci do szkoły rowerem?” A zimą, jeśli mamy piec, ważne jest, czym w nim palimy. Zwracajmy też uwagę, czy wychodząc z pokoju gasimy światło. Czas przed ekranem możemy zamienić na spacer lub rodzinną grę planszową. To seria nawyków, które, jeśli zintegrujemy z naszym życiem, okaże się, że z jednej strony wydajemy mniej pieniędzy, a z drugiej przyczyniamy się do budowania lepszej, zielonej przyszłości.

Agata Delmaczyńska

TRZY EKOMURALE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

W ramach realizacji projektu powstały trzy EKOmurale, które redukują szkodliwe tlenki azotu. Znajdują się one przy ul. Rembielińskiej 19, ul. Święciańskiej 14 i ul. Suwalskiej 11. Murale redukują zanieczyszczenia powietrza z mocą 550 drzew. Wyobraźmy sobie, że na Targówku powstaje dodatkowy park. Oczywiście porównujemy murale do drzew tylko w kontekście tlenków azotu. Drzewa mają znacznie więcej ważnych dla nas i dla Planety właściwości, i nie można ich zastąpić. Ale w centrach miast, korzystając z najnowszych technologii, możemy wspierać drzewa. Tym bardziej, że zanieczyszczenia powietrza mają realny wpływ na nasze zdrowie. Zamieniajmy więc ściany w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.

Jak działa farba KNOxOUT? Zespół brytyjsko-filipiński opracował specjalną formułę farby, w której nano kryształki dwutlenku tytanu pełnią funkcję fotokatalizatora. Oznacza to, że pod wpływem promieni słonecznych (konkretnie fal UV-A) rozpoczyna się szereg reakcji chemicznych, w wyniku których zanieczyszczenia są redukowane. Są one rozkładane do neutralnych, nieszkodliwych związków chemicznych. Międzynarodowe badania przeprowadzone na Filipinach i w Europie pokazały, że 1 mkw. pomalowany farbą KNOxOUT redukuje do 0,44 g tlenków azotu, czyli odrobinę więcej niż średniej wielkości drzewo.

"Targówek bez smogu" 🌳 KAMPANIA NEUTRALNA POD WZGLĘDEM ŚLADU WĘGLOWEGO

Fundacja EcoEvolution.org w dedykowanym kalkultorze policzyła, jaki ślad węglowy powstał podczas malowania murali w ramach kampanii #TargówekBezSmogu. Pod uwagę były brane najdrobniejsze elementy, takie jak dojazd malarzy na miejsce malowania, rozstawienie rusztowania, transport farb i wiele innych. Malowanie murali wygenerowało 1 435,91 kg CO2e. Cały powstały ślad węglowy jest zneutralizowany.
KAMPANIA NEUTRALNA KLIMATYCZNIE CERTYFIKAT

CO PRZED NAMI?

Do końca listopada na naszej stronie pojawi się wywiad z Eweliną Romanowską o tym, jak uczyć dzieci prośrodowiskowych zachowań. A jeszcze w tym tygodniu wspólnie z Agatą Delamczyńską opublikujemy listę nawyków, które może wdrażać do naszego codziennego życia, a które pomogą redukować smog. 

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też