Naturalnie Niemcy. Rusza eko kampania muralowa

Naturalnie Niemcy, EKOmural, Warszawa, ul. Prosta

PRESS KIT, link do wersji edytowalnej 

Murale oczyszczające powietrze pokazują Niemcy, jakich nie znamy. Start kampanii Niemieckiej Centrali Turystyki “Naturalnie Niemcy”

Rusza kampania muralowa “Naturalnie Niemcy”. Zobaczymy ją w sześciu miastach – w Warszawie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu. Łącznie 10 murali redukujących zanieczyszczenia powietrza. Kampanię prowadzi Niemiecka Centrala Turystyki. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org.

- To dla nas szczególna kampania. Chcemy pokazać miejsca znane, ale także takie, o których polscy turyści mogli jeszcze nie wiedzieć. Wykorzystujemy wielki format i Street Art, z którego znane są niemieckie miasta. A co najważniejsze, stawiamy przy tym na formę, która nie tylko zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale temu pomaga

Naturalnie Niemcy, EKOmural, pl. Bankowy, Warszawa

Czego nie wiemy o Niemczech?

Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, klimat jest więc podobny, ale jest wiele fascynujących krajobrazów, innych niż w Polsce. W Niemczech na turystów czeka 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych. Jedną z ciekawostek jest fascynujące Morze Wattowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynną atrakcją są wędrówki po wattach. Wzdłuż całego wybrzeża Morza Północnego rozciągają się trzy parki narodowe. Oczywiście nie można zapomnieć o Alpach Bawarskich. Wyjątkowe krajobrazy leśne można znaleźć w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego oraz Parku Narodowym Lasu Turyńskiego.

W Niemczech znajduje też aż 25 000 zamków i ponad 6 800 muzeów. Jest tu zarejestrowanych 700 000 przyczep kempingowych. Podróżujący znajdą nocleg w jednym z kilku tysięcy hoteli i pensjonatów z eko-certyfikatem.

- Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska

Niemiecka kuchnia

Niemcy są państwem o bogatej tradycji produkcji piwa oraz wina. Mają aż 13 regionów winiarskich. Piwo jest warzone według bawarskiego prawa czystości piwa od ponad 500 lat. Mocno rozwija się trend lokalnego jedzenia, wykorzystywania składników z ekologicznych upraw w regionie. Standardem jest, że restauracje oferują menu sezonowe, np. szparagowe, kurkowe. W Niemczech jest ponad 100 restauracji oznaczonych gwiazdkami Michelin, a sama kuchnia niemiecka jest zróżnicowana. Jest to związane z tym, że Niemcy nie rozwijały się jako jedno scentralizowane państwo, ale jako kilkadziesiąt królestw, księstw, wolnych miast i biskupstw. Tak więc: innych potraw spróbujemy na północy, a innych w Bawarii czy Badenii. W Turyngii oraz Norymberdze słynne są kiełbaski (te dwa regiony spierają się też o to, gdzie powstała pierwsza receptura; najstarsze przepisy mają już ponad 600 lat). A na północy spróbujemy częściej ryb – doskonałych śledzi, natomiast w Dolnej Saksonii – szparagów.

EKO podróżowanie przez Niemcy

Często patrzymy na Niemcy przez pryzmat największych miast. Tymczasem aż 1/3 powierzchni Niemiec jest pod ochroną i tyleż samo porastają lasy.

- Niemcy są zielone! Mamy czyste powietrze, a co najważniejsze - mocno rozwija się niskoemisyjny transport publiczny. Jest też mnóstwo wypożyczalni rowerów - zarówno miejskich, jak i górskich. Coraz więcej turystów wybiera podróżowanie w zrównoważony sposób, a my jesteśmy przygotowani, by ich ugościć.

Infrastruktura do podróży przyjaznej środowisku w liczbach:
 • Aż 70 000 długodystansowych szlaków rowerowych.
 • Ścieżki rowerowe w miastach.
 • Kilkaset tysięcy kilometrów szlaków wędrownych.
 • Rozwinięta sieć niskoemisyjnej komunikacji publicznej, która umożliwia swobodne podróżowanie.
 • Nowoczesna infrastruktura kolejowa. Pociągi docierają nawet do najmniejszych miejscowości.
To powoduje, że planując wyjazd do Niemiec, możemy być kreatywni – łączyć autobusy z pociągami, rowerami, kajakami; część trasy przejść pieszo, spać na bardzo dobrze wyposażonych kempingach. – Tak, namawiamy, by rezygnować z samochodu – mówi Tomasz Pędzik – Ale jeśli na początek całkowita rezygnacja wydaje się trudna, to warto zaparkować auto przy jednym w większych miast. W wielu regionach Niemiec można bezpłatnie korzystać z transportu publicznego na podstawie lokalnych kart turystycznych. A jeśli samochód jest bardzo potrzebny, podróżujący mogą wypożyczyć elektryczny za pomocą aplikacji do współdzielenia samochodów.

- Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię i środowisko. I rzeczywiście - wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Oczywiście zachęcamy do dłuższego pobytu. Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, więc przyjazdy weekendowe mieszkańców zachodniej Polski są rzeczą naturalną. Namawiamy, by częściej decydowali się oni na przyjazd komunikacją publiczną oraz zabrali lub wypożyczyli na miejscu rower.

Na stronie Germany.Travel znajduje się kalkulator, który pozwala przeliczyć, ile CO2 generuje nasz wakacyjny wyjazd. Możemy porównać wyprawę samolotem, jak i samochodem.

- Ciekawe jest spojrzeć na nasze odpoczywanie (czyli urlop) pod kątem tego, jaki koszt za ten relaks ponosi planeta. Znając parametry swojego auta (nie wspominam nawet o samolocie), wiedząc, ile ono generuje zanieczyszczeń w formie CO2 oraz tlenków azotu (które są w pierwszej piątce najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza), zobaczymy, że jeśli rocznie chociaż jeden city break’owy wypad zmieniamy na bardziej eko, to nie tylko my się lepiej czujemy, ale też przy skali 2 mln turystów (tyle rocznie Polaków spędza urlop w Niemczech), robi to kolosalną różnicę. Jak więc będziecie Państwo podróżować tej jesieni? Mam nadzieję, że EKOmurale zainspirują Państwa, by być bliżej natury.

CO2 na zero!

Fundacja EcoEvolution.org za pomocą dedykowanego kalkulatora wylicza ślad węglowy, który powstaje podczas kampanii muralowej “Naturalnie Niemcy” i wspólnie z Niemiecką Centralą Turystyki go w całości kompensuje:

- Musimy być świadomi tego, jaki wpływ mamy na środowisko. Audytujemy każdy element - wydruki, dojazd na miejsce malowania, dowóz rusztowania i wiele innych aspektów. Sumujemy łączny ślad węglowy i wybieramy działanie, które równoważy tę ilość CO2

Murale pomagają oczyszczać powietrze!

Fundacja EcoEvolution.org za pomocą dedykowanego kalkulatora wylicza ślad węglowy, który powstaje podczas kampanii muralowej “Naturalnie Niemcy” i wspólnie z Niemiecką Centralą Turystyki go w całości kompensuje:
Do malowania murali została wykorzystana farba KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu (jedno z pięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza na świecie). Ślad tlenków azotu pozostawia m.in. każde auto spalinowe. Farba działa jak oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Takie właściwości zapewnią nano kryształki dwutlenku tytanu, które – po nałożeniu zwykłym pędzlem lub wałkiem na ścianę – pełnią funkcję fotokatalizatora, uruchamiającego szereg reakcji chemicznych redukujących zanieczyszczenia. Fotokatalizator nie zużywa się w reakcjach chemicznych. Oczyszcza więc powietrze tak długo, jak długo farba jest na ścianie. A jest ona trwała przez to, że ma właściwości samoczyszczące. Zapobiega też rozwijaniu pleśni oraz redukuje bakterie i wirusy.
1 m kwadratowy pomalowany farbą KNOxOUT redukuje tyle tlenków azotu co średniej wielkości drzewo. W sumie pomalujemy 510 mkw. farbą KNOxOUT, co – w kontekście redukowania tlenków azotu – ma moc 510 średniej wielkości drzew.
Farba KNOxOUT czyści powietrze

- Nic nie zastąpi drzew. Bardzo ich potrzebujemy, ale nowe technologie niewątpliwie mogą nas wspierać w walce o lepszej jakości powietrze. Okazuje się, że odnowione miasta mogą być nie tylko przyjaźniejsze, ale też zdrowsze dla mieszkańców. Wykorzystujemy ściany budynków, które już stoją, a których elewacje i tak nadają się do renowacji.

- Jak powiedział największy niemiecki poeta - Johann Wolfgang von Goethe: “Tylko tam gdzie byłeś pieszo, byłeś naprawdę”. Zachęcamy, by podróżować w zrównoważony sposób. Do zobaczenia w Niemczech!

Murale wykonała Grupa RW – MalujemyMurale.pl.

Co znajduje się na muralach?

 • Gdańsk, ul. Startowa – Pustać Lüneburska
 • Poznań, ul. Piątkowska – Niemcy stawiają na energię odnawialną
 • Gorzów Wielkopolski, ul. Górczyńska – Berlin, Brama Brandenburska
 • Wrocław, ul. Dmowskiego – Szlak Rowerowy Wezery
 • Wrocław, ul. Piłsudskiego – Saksońska Szwajcaria
 • Warszawa, Pl. Bankowy – Zamek Eltz
 • Warszawa, ul. Prosta – Niemcy stawiają na energię odnawialną
 • Warszawa, ul. Tamka – Saksonia, Góry Połabskie
 • Warszawa, ul. Złota – Alpy Bawarskie, Chimgau
 • Katowice, ul. Korfantego – Zamek Neuschwanstein

Niemiecka Centrala Turystyki

O DZT
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT, wspólnie ze stowarzyszeniami i podmiotami gospodarczymi zajmuje się tworzeniem strategii oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej.


DZT stosuje trójstronną strategię naprawczą celem przeciwdziałania skutkom pandemii Covid 19:

 • zwiększenie świadomości marki i podkreślenie profilu marki Niemiec jako kraju turystycznego
 • zarządzanie relacjami i transfer wiedzy praktycznej w celu wspierania małych i średnich
 • przedsiębiorstw branży turystycznej oraz
 • ukierunkowane badania rynku i analiza wpływu koronawirusa jako podstawa dla działań
 • podejmowanych na podstawie faktów.

DZT koncentruje się na utrzymywaniu dialogu z klientami w czasie kryzysu poprzez marketing antycykliczny, uwzględnianie w komunikacji zmieniających się preferencji, okazywanie empatii i dostarczanie inspiracji.
Główne tematy to zrównoważony rozwój i cyfryzacja

DZT promuje zrównoważoną i zorientowaną na przyszłość turystykę kierując się celami wyznaczonymi przez rząd niemiecki. Priorytetowo traktuje się cyfryzację i zrównoważony rozwój.

Zrównoważony rozwój jest od ponad dekady głównym tematem strategii promocyjnej i działań marketingowych wszystkich działów DZT. Organizacja realizuje strategię opartą na trzech filarach, która łączy zewnętrzny transfer wiedzy i towarzyszące mu podejście do komunikacji z wewnętrzną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju. DZT promując turystykę odpowiedzialną, pozycjonuje Niemcy jako cel podróży oparty na ofertach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Wybuch pandemii wirusa Covid 19 zintensyfikował zmianę wartości w kierunku większej odpowiedzialności społeczno-ekologicznej w ruchu turystycznym.
DZT koncentruje się na kwestiach cyfryzacji, stymulując wdrażanie technologii immersyjnych (wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości), jak również wykorzystuje w swoich działaniach interfejsy konwersacyjne (np. asystentów głosowych) oraz aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) np. chatboty. W celu zapewnienia widoczności ofert turystycznych na platformach wspieranych przez sztuczną inteligencję, DZT koordynuje wspólny projekt „Open Data”.

DZT posiada 25 przedstawicielstw zagranicznych, które zarządzane są z Frankfurtu nad Menem.

Bliższe informacje można znaleźć w naszym internetowym centrum prasowym na stronie www.germany.travel/presse

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też