Sierpc świętuje swoje 700-lecie, a Kasztelan jest z Sierpcem nieodłącznie związany. To tu, od 50 lat, jest ważony w Browarze Kasztelan. “Wszystkiego najlepszego!”, a Fundacja EcoEvolution.org pyta: “Co będzie za kolejne 700 lat?”. Mural namalowała Grupa RW – MalujemyMurale.pl
Gdzie jest mural Kasztelana?
Sierpc i Kasztelan, co mają wpsólnego?
Zacznijmy od kilku ciekawostek. 124 km od Warszawy leży miasto Sierpc. Miasto zwykłe i niezwykłe jednocześnie. Prawa miejskie uzyskało równo 700 lat temu. Miasto nie pozostało długo pod rządami księcia. Dość szybko stało się prywatną miejscowością, którą zarządzał Kasztelan, a w latach 1400-1572 należał do rodziny Sieprskich.
Kilkaset lat później Kasztelan ponownie odegra ważną rolę w życiu mieszkańców. O tym za kilka chwil. Teraz jeszcze trochę o tym, że miasteczko miało mało szczęścia – trawiły je aż trzy duże pożary, a pod zarządem Rosji Carskiej nie inwestowano w jego rozwój. Było ono na przemian przypisywane to do województwa warszawskiego, to do płockiego. To, co Sierpc zostawił potomkom, to jedno ważne słowo: Mazowsze. Jak to możliwe? Otóż mieszkańcy Sierpca parali się uprawą ziemi, byli przy tym często umorusani. Obcy nazywali ich mazochami, czyli ludźmi ubrudzonymi ziemią. I tak powstało słowo: Mazowsze. A wiecie skąd pochodzi słowo Sierpc? Od słowiańskiego imienia Siepraw, co oznaczało: “ten, który jest zawsze prawy”.
Klamrą dla miasta jest niewątpliwie – Kasztelan. Dawniej był to urzędnik, który zarządzał miastem, a w czasach współczesnych Kasztelan kojarzy się z browarem, który właśnie w Sierpcu zbudował swoją fabrykę (było to 50 lat temu!). Wraz z tą inwestycją miasto zyskało nie tylko miejsca pracy, ale też – na tamten czas rewolucyjne rozwiązania – takie jak jak np. oczyszczalnie ciepła i ciepłownię, co umożliwiło zbudowanie wyższych budynków niż tylko domki jednorodzinne.
I tak o to historia zatacza koło i dziś świętujemy 700-lecie Sierpca. Sami mieszkańcy mówią, że to właśnie oni są największym skarbem tej miejscowości. Relacje są ważne, a zdrowie równie ważne.
Co mieszkańcy Sierpca powinni wiedzieć o muralu Kasztelana?
Mural zamienił ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem
To ma znaczenie, że mural znajduje się przy stacji benzynowej i ruchliwym rondzie. Każdy kierowca nieelektrycznego samochodu pozostawia ślad tlenków azotu (owy ślad NOx dla każdego pojazdu jest inny, można to sprawdzić w karcie pojazdu). Dotychczas jako zwykli Kowalscy nie mogliśmy wiele zrobić z NOx, choć jest on bardzo szkodliwy (znajduje się w pierwszej piątce najgorszych zanieczyszczeń na świecie) i jest ważną częścią smogu. Wiemy, że jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i rocznie z powodu fatalnej jakości powietrza na świecie umierają miliony osób.
Naukowcy zaadresowali ten problem i stworzyli technologię zamkniętą w puszce farby KNOxOUT, która w kontekście redukowania tlenków azotu działa tak sprawnie jak drzewa (1 mkw. redukuje 0.44 g NOx; 1 średniej wielkości drzewo 0.42 g). Czy to znaczy, że nie potrzebujemy drzew? Potrzebujemy… wspierać drzewa. Zakazywać ich wycinki, sadzić nowe, i wszędzie – w każdym komentarzu w Internecie – pisać, że bez bioróżnorodności Planeta nie przetrwa (właśnie teraz trwa wielkie, 6. wymieranie; tym razem spowodowane przez człowieka). Jednocześnie w centrach miast niestety nie ma już przestrzeni, w której możemy posadzić setki drzew. I, o czym niewiele osób wie, dobroczynny wpływ na jakość środowiska mają co najmniej średniej wielkości drzewa, nie te młodziutkie. Dlatego sadząc drzewa, trzeba zadbać o to, by mogły rosnąć przez stulecia.
Drzewa powinny nas obchodzić. To nasze tarcze ochronne. Jako ludzkość musimy jednak polegać także na swoim geniuszu do wymyślania nowych technologii i mądrze z nich korzystać, a już napewno bez wahania zamieniać ściany w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Tym bardziej, że szacuje się, iż do 2050 roku 70% ludności będzie mieszkać w miastach, a to oznacza, że 60% infrastruktury nie została jeszcze nawet zbudowana. Budynki będą miały więc funkcje nie tylko mieszkalne, ale też ich ściany będą odpowiadały m.in. za oczyszczanie powietrza.
Nie bez znaczenia jest to, że nano kryształki dwutlenku tytanu (jako fotokatalizator) w farbie KNOxOUT redukują nie tylko tlenki azotu, ale także tlenki siarki oraz neutralizują wirusy, bakterie, powstrzymują rozwój pleśni, a ściana potrafi się sama czyścić. Wystarczy zwykły deszcz. Rzadziej trzeba więc taką ścianę przemalowywać. A biały kolor rzeczywiście pozostaje biały, nie szarzeje.
W Sierpcu farbą KNOxOUT zostało pomalowane 160 mkw., co oznacza, że mural redukuje tlenki azotu z mocą 160 drzew.
Kolory mają znaczenie ekologiczne
Będziemy się bardziej lubić!
W miastach przyszłości będziemy się znać, lubić i będziemy świętować każdą rocznicę. A już szczególnie 700-lecie, to i kolejne. Browar Kasztelan fundując mural, który buduje lokalną dumę, zachęca do podsumowań i do patrzenia w przyszłość. Nowoczesne miasta to miasta, w których świętujemy ważne rocznice i budujemy dobre relacje sąsiedzkie. Teoria Darwina, że wszyscy ze sobą konkurują i przetrwają tylko najsilniejsi, jest już obalona. Wiemy, że przyroda ze sobą współpracuje, i że my jesteśmy z nią połączeni. Gdy człowiek próbował zawładnąć naturą, to ta do pewnego etapu była cierpliwa, a teraz już jest bliska powiedzenia: “Stop!” Współpraca, wymiana i życzliwość to będą permanentne cechy nas – Ludzi w przyszłości. Możemy więc już dziś zacząć mówić nieco radośniejsze: “Dzień dobry!”.
Do zobaczenia w Sierpcu! Jest na to duża szansa, ponieważ miasto znajduje się na przecięciu głównych szlaków turystycznych. Leży nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy, około 40 km na północ od Płocka i 124 km od Warszawy.
Informacja prasowa Carlsberg Polska >>> link