Jakie trendy wyznacza nowy EKOmural Kasztelana?

Malujemy Murale w Sierpcu dla Kasztelana farba KNOxOUT

Sierpc świętuje swoje 700-lecie, a Kasztelan jest z Sierpcem nieodłącznie związany. To tu, od 50 lat, jest ważony w Browarze Kasztelan. “Wszystkiego najlepszego!”, a Fundacja EcoEvolution.org pyta: “Co będzie za kolejne 700 lat?”. Mural namalowała Grupa RW – MalujemyMurale.pl

EKOmural Kasztelan Sierpc Malujemy Murale

Gdzie jest mural Kasztelana?

Ul. Świętokrzyskiej 11 w Sierpcu – to tu znajduje się 300-metrowy mural. Mieszkańców wita napis: “Świętujemy 700-lecie”. Mural przedstawia tradycyjnego bohatera marki Kasztelan w szlacheckim stroju, na koniu, z kuflem piwa w dłoni.  Artyści namalowali go w fotorealistyczny sposób. Możemy śmiało wyobrazić sobie, że mówi do nas: “Cześć!”. Browar Kasztelan namalował więc niemal 300-metrowy mural z napisem: “Świętujemy 700-lecie Sierpca”. Ściskamy każdego mieszkańca Sierpca życząc prosperity, sąsiedzkiej życzliwości i marzeń, które spełniają się na zawołanie.

Sierpc i Kasztelan, co mają wpsólnego?

Zacznijmy od kilku ciekawostek. 124 km od Warszawy leży miasto Sierpc. Miasto zwykłe i niezwykłe jednocześnie. Prawa miejskie uzyskało równo 700 lat temu. Miasto nie pozostało długo pod rządami księcia. Dość szybko stało się prywatną miejscowością, którą zarządzał Kasztelan, a w latach 1400-1572 należał do rodziny Sieprskich.

Kilkaset lat później Kasztelan ponownie odegra ważną rolę w życiu mieszkańców. O tym za kilka chwil. Teraz jeszcze trochę o tym, że miasteczko miało mało szczęścia – trawiły je aż trzy duże pożary, a pod zarządem Rosji Carskiej nie inwestowano w jego rozwój. Było ono na przemian przypisywane to do województwa warszawskiego, to do płockiego. To, co Sierpc zostawił potomkom, to jedno ważne słowo: Mazowsze. Jak to możliwe? Otóż mieszkańcy Sierpca parali się uprawą ziemi, byli przy tym często umorusani. Obcy nazywali ich mazochami, czyli ludźmi ubrudzonymi ziemią. I tak powstało słowo: Mazowsze. A wiecie skąd pochodzi słowo Sierpc? Od słowiańskiego imienia Siepraw, co oznaczało: “ten, który jest zawsze prawy”.

Klamrą dla miasta jest niewątpliwie – Kasztelan. Dawniej był to urzędnik, który zarządzał miastem, a w czasach współczesnych Kasztelan kojarzy się z browarem, który właśnie w Sierpcu zbudował swoją fabrykę (było to 50 lat temu!). Wraz z tą inwestycją miasto zyskało nie tylko miejsca pracy, ale też – na tamten czas rewolucyjne rozwiązania – takie jak jak np. oczyszczalnie ciepła i ciepłownię, co umożliwiło zbudowanie wyższych budynków niż tylko domki jednorodzinne.

I tak o to historia zatacza koło i dziś świętujemy 700-lecie Sierpca. Sami mieszkańcy mówią, że to właśnie oni są największym skarbem tej miejscowości. Relacje są ważne, a zdrowie równie ważne.

Ekologiczny mural Kasztelan w Sierpcu

Co mieszkańcy Sierpca powinni wiedzieć o muralu Kasztelana?

Mural zamienił ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem

To ma znaczenie, że mural znajduje się przy stacji benzynowej i ruchliwym rondzie. Każdy kierowca nieelektrycznego samochodu pozostawia ślad tlenków azotu (owy ślad NOx dla każdego pojazdu jest inny, można to sprawdzić w karcie pojazdu). Dotychczas jako zwykli Kowalscy nie mogliśmy wiele zrobić z NOx, choć jest on bardzo szkodliwy (znajduje się w pierwszej piątce najgorszych zanieczyszczeń na świecie) i jest ważną częścią smogu. Wiemy, że jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i rocznie z powodu fatalnej jakości powietrza na świecie umierają miliony osób.

Naukowcy zaadresowali ten problem i stworzyli technologię zamkniętą w puszce farby KNOxOUT, która w kontekście redukowania tlenków azotu działa tak sprawnie jak drzewa (1 mkw. redukuje 0.44 g NOx; 1 średniej wielkości drzewo 0.42 g). Czy to znaczy, że nie potrzebujemy drzew? Potrzebujemy… wspierać drzewa. Zakazywać ich wycinki, sadzić nowe, i wszędzie – w każdym komentarzu w Internecie – pisać, że bez bioróżnorodności Planeta nie przetrwa (właśnie teraz trwa wielkie, 6. wymieranie; tym razem spowodowane przez człowieka). Jednocześnie w centrach miast niestety nie ma już przestrzeni, w której możemy posadzić setki drzew. I, o czym niewiele osób wie, dobroczynny wpływ na jakość środowiska mają co najmniej średniej wielkości drzewa, nie te młodziutkie. Dlatego sadząc drzewa, trzeba zadbać o to, by mogły rosnąć przez stulecia.

Drzewa powinny nas obchodzić. To nasze tarcze ochronne. Jako ludzkość musimy jednak polegać także na swoim geniuszu do wymyślania nowych technologii i mądrze z nich korzystać, a już napewno  bez wahania zamieniać ściany w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Tym bardziej, że szacuje się, iż do 2050 roku 70% ludności będzie mieszkać w miastach, a to oznacza, że 60% infrastruktury nie została jeszcze nawet zbudowana. Budynki będą miały więc funkcje nie tylko mieszkalne, ale też ich ściany będą odpowiadały m.in. za oczyszczanie powietrza.

Nie bez znaczenia jest to, że nano kryształki dwutlenku tytanu (jako fotokatalizator) w farbie KNOxOUT redukują nie tylko tlenki azotu, ale także tlenki siarki oraz neutralizują wirusy, bakterie, powstrzymują rozwój pleśni, a ściana potrafi się sama czyścić. Wystarczy zwykły deszcz. Rzadziej trzeba więc taką ścianę przemalowywać. A biały kolor rzeczywiście pozostaje biały, nie szarzeje. 

W Sierpcu farbą KNOxOUT zostało pomalowane 160 mkw., co oznacza, że mural redukuje tlenki azotu z mocą 160 drzew. 

Mural Kasztelana 700 lecie Sierpca Grupa RW Malujemy Murale

Kolory mają znaczenie ekologiczne

Mural Kasztelana jest jasny, i to również jest ważne przesłanie. Jasne kolory w miastach i w miasteczkach to nasz parasol ochronny przed upałami. Jasne budynki nie nagrzewają się tak mocno, nie trzeba więc latem włączać tak często klimatyzacji i wiatraków, które zużywają prąd. Jasne budynki nie kumulują też tyle ciepła i eliminują miejskie wysypy ciepła. Ma to szczególne znaczenie, przy osiedlach, gdzie budynki są budowane w ciągach. Różnica odczuwana to nawet kilka stopni. Warto o nie walczyć. Architekci zdecydowanie będą wycofywać się z ciemnych kolorów na rzecz jasnych.

Będziemy się bardziej lubić!

W miastach przyszłości będziemy się znać, lubić i będziemy świętować każdą rocznicę. A już szczególnie 700-lecie, to i kolejne. Browar Kasztelan fundując mural, który buduje lokalną dumę, zachęca do podsumowań i do patrzenia w przyszłość. Nowoczesne miasta to miasta, w których świętujemy ważne rocznice i budujemy dobre relacje sąsiedzkie. Teoria Darwina, że wszyscy ze sobą konkurują i przetrwają tylko najsilniejsi, jest już obalona. Wiemy, że przyroda ze sobą współpracuje, i że my jesteśmy z nią połączeni. Gdy człowiek próbował zawładnąć naturą, to ta do pewnego etapu była cierpliwa, a teraz już jest bliska powiedzenia: “Stop!” Współpraca, wymiana i życzliwość to będą permanentne cechy nas – Ludzi w przyszłości. Możemy więc już dziś zacząć mówić nieco radośniejsze: “Dzień dobry!”.

Do zobaczenia w Sierpcu! Jest na to duża szansa, ponieważ miasto znajduje się na przecięciu głównych szlaków turystycznych. Leży nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy, około 40 km na północ od Płocka i 124 km od Warszawy.

Informacja prasowa Carlsberg Polska >>> link

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też