Sąsiedzki eko mural! Co za inspirująca historia!

Akademia Liderów pod Muralem Jedności na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu
A wszystko zaczęło się tak: Anna Karnafel i Adam Ząbek wprowadzili się do pięknego, osiedla – Nowa Papiernia (w starej papierni dawniej produkowano zeszyty dla uczniów w całej Polsce). Budynki ich osiedla, niemal okna w okna, sąsiadują z pięknymi, ale już zaniedbanymi kamienicami. Te dwa miejsca, niczym dwa różne światy, oddziela mur, który jeszcze rok temu był pokryty mnóstwem graffitowych, nie zawsze cenzuralnych, bazgrołów.

– To podwórko straszyło – wspomina Adam. – Od razu wiedzieliśmy, że musimy coś tutaj zrobić. Zresztą spacerując po Przedmieściu Oławskim zauważyliśmy, że jest tu sporo betonozy, zbyt dużo szarego, smutnego środowiska.

Jak sąsiedzi mogą rozpocząć renowację podwórka?

Ania wspólnie z Adamem wzięła udział w cyklu szkoleń w ramach Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego, projektu prowadzącego przez Przedpokój H13, w ramach którego liderzy na koniec cyklu szkoleń dostali pierwsze 5000 zł na lokalny projekt. Jak się domyślacie projektem Ani i Adama był mur na ich podwórku. Dołączył do nich Cezary Stańczyk i Monika Witczak-Szymańska. I tak to się zaczęło. Wszyscy mieli jeden cel – przemalować 400 mkw. muru. Ania zaczęła więc sprawdzać pod czyim zarządem jest owy mur. Okazało się, że pod zarządem miasta Wrocław, ale miasto nie ma w planie renowacji. 5000 zł nie wystarczy na pomalowanie 400 mkw. Zaczęli więc rozmawiać ze sponsorami: EcoEvolution.org podarowało farby, Deweloper IMS wypożyczył ciężki sprzęt do przekopania podwórka, nawet Leroy Merlin dał duże zniżki na narzędzia, takie jak wałki, pędzle, poziomica, ale też… rośliny.

– Wszystko jest do zrobienia – zachęca Ania. – Kwestia chęci, motywacji. Nie można się zniechęcać. Choć przyznam: nie było łatwo.

Malowanie eko muralu na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu; KNOxOUT farba antysomogowa
Akademia Liderów Przedmieścia Oławskiego wraz z partnerami pomalowała 400 mkw., który przebiega wzdłuż podrówka

Co przedstawia eko mural na Przedmieściu Oławskim?

Projekt muralu wymyślała grupa młodzieżowa (obecnie już fundacja) ART JTM wraz z grupą wspierających ich grafikami. Młodzi artyści, jeszcze jesienią, wieczorami, po szkole nanosili kontury na mur, by potem łatwo było malować mural nawet nie wprawionym amatorom. Początkowo mieli być odpowiedzialni również za wykonanie, ale to się nie udało. Pałeczkę wykonawstwa przejęła Akademia Liderów Przedmieścia Oławskiego. Ukrop, czyli niemal 33 st. C, nie powstrzymał ich przed chwyceniem za pędzle.

Co zobaczycie na Eko Muralu Jedności, który znajduje się w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 63 we Wrocławiu?

– Chcieliśmy pokazać, że nie ważne z jakiego stanu społecznego się wywodzimy, czy jakie mamy poglądy, wszyscy jesteśmy jednością i to jest najważniejsze – podkreśla Karolina Bronkowska z Fundacji ART JTM.

Na muralu możemy zobaczyć osoby, które w dłoni trzymają pędzel, mikrofon, wspinają się po drabinie, są też osoby niepełnosprawne. Bohaterami są mieszkańcy.Michał Jagodziński, również z Fundacji ART JTM przypomina, że nie zapomnieli o charakterystycznej dla okolicy architekturze, czyli Kościele św. Maurycego, trzonolinowcu oraz budynku Na Grobli.

Michał: – Każdy może przyjść tutaj na Komuny Paryskiej 63, na podwórko, i zobaczyć mural, a także wybrać swój ulubiony jego element. Ja i Karolina najbardziej lubimy logotyp Muralu Jedności, które nawiązuje do Starej Papierni.

Na jednej ze ścian jest również mapa Trójkąta. Anna Karnfel namawia, by właśnie to miejsce wykorzystać do robienia pamiątkowych zdjęć, gdy odwiedza się Przedmieście Oławskie. 

Eko mural na Przedmieściu Oławskim w liczbach

W ramach realizacji tego projektu przy realizacji Muralu Jedności:

  • zagospodarowane zostało ok. 400 mkw. muru, w tym ok. 200 mkw. zostało pomalowane farbami przeciw smogowymi KNOxOUT;
  • nawiezione tu zostało 18 ton nowej ziemi oraz 15 ton żwiru;
  • kupiono 320 sztuk nowej roślinności, niskiej roślinności oraz 20 drzew, w tym jedno sporo w donicy betonowej;
  • postawiono 3 nowe ławki rekreacyjne;
  • pojawiła się także stacja na psie odpady.
Akademia Liderów Przedmieścia OłAWSKIEGO maluje eko mural farbami KNOxOUT
Anna Karnafel i Monika Witczak-Szymańska w trakcie renowacji wrocławskiego podwórka. Korzystają ekologicznej farby antysmogowej KNOxOUT

KNOxOUT - farby, które oczyszczają powietrze

Farba KNOxOUT jest stworzona w oparciu o technologię Crystial Active, która rozbija szkodliwe tlenki azotu. Przeprowadzono szerokie badania w Manili, gdzie smog jest szczególnie dokuczliwy, i czytając pomiary z 19 czujników, naukowcy wyliczyli, że KNOxOUT z każdego metra kwadratowego eliminuje ok. 0,44 g tlenków azotu, podczas gdy średniej wielkości drzewo filtruje 0,42 g tlenków azotu. I to codziennie. Fotokatalizator, który znajduje się w farbie, nie ulega zużyciu.

Jasne, że drzewa mają wiele innych ważnych funkcji. Drzewa są nam potrzebne, musimy o nie dbać. Ale są takie miejsca, gdzie już po prostu brakuje przestrzeni, by zasadzić 200 drzew (pamiętać też trzeba, że młode drzewa w swojej pierwszej fazie wzrostu pobierają więcej tlenu, niż go produkują; zdarza się też, że młodziutkie sadzonki po prostu nie przetrwają). Nowe technologie wspierają w dbaniu o jakość powietrze. To poważna sprawa. Wg. ONZ, aż 400 000 osób umiera tylko dlatego, że wdycha fatalnej jakości powietrze.

Cezary Stańczyk: – W sumie pomalowaliśmy ok. 400 mkw. tego muru. Z czego ok. 2/3 jest wykonana za pomocą farb antysmogowych, ekologicznych. Chodzi głównie o grafiki kolorowe. I to jest w ogóle jakaś kosmiczna technologia: 1 mkw. tych farb oczyszcza powietrze porównywalnie do średniej wielkości drzewa.

Czy farba KNOxOUT jest łatwa w malowaniu?

Katarzyna Zahtej, studiowała chemię, ale z pasji rozpoczęła artystyczne studia podyplomowe, by pomóc malować mural we Wrocławiu dojeżdżała tu aż z Katowic.To ona malowała te fragmenty, które wymagały najwięcej wprawy i które nie były po prostu prostymi liniami.

– Farba się bardzo fajnie rozkłada – mówi Kasia. – Ona jest taka dosyć gęsta i przede wszystkim jest bardzo wydajna. Gdy zobaczyłam, ile mamy puszek farby, wydawało mi się, że nie wystarczy na ten mural, a zdecydowanie wystarczyło, nawet jeszcze trochę farby zostało. Ta farba w ogóle nie ma takiego chemicznego zapachu, jest niemal bezwonna. Jak dla mnie, to się bardzo fajnie rozkłada. Przede wszystkim, jak się maluje, to ona tak nie cieknie, nie rozpryskuje się, wszystko zostaje na pędzlu i na ścianie. No i jak się okazało jest wydajna.

Adam Ząbek:
– Farbą KNOxOUT bardzo dobrze się malowało. Jest gęsta, nie spływała. Widać różnicę w jakości, gdy porównuje się z innymi, zwykłymi farbami. KNOxOUT jest rzeczywiście dobrą farbą.

Akademia Liderów Przedmieścia Oławskiego w trakcie renowacji podwórka

Takie działania przywracają wiarę w ludzi!

Monika Witczak-Szymańska:
– Ten projekt dał mi wiarę w ludzi, w to, że naprawdę nie trzeba dużych nakładów. Nie trzeba dużych pieniędzy. Wystarczą ludzie. Wystarczą chęci i naprawdę można dużo zmienić wokół siebie.

– Fajnie było pokolorować Przedmieście na różnobarwne kolory i zasadzić więcej zielni – mówi Adam, który nawet przeciągnął długi wąż, by móc podlewać sadzonki.

Anna wspomina: 

– Fajne były momenty, kiedy rozpoczęliśmy cały projekt, wtedy chyba ze 40 osób włączyło się w prace. No i okazało się, że mimo, że ze sobą sąsiadują, to nierzadko się nie znają. Widziałam, że przekazywali sobie numery telefonów i poznawali się tak imiennie. To był dobry impuls: „Hej! Fajnie, że coś takiego wymyśliliśmy!”. Każdy odkrył swoje nowe talenty. Np. część sąsiadek wcześniej nie zajmowała się nasadzeniami zieleni, nie miały nigdy ogródków, a jednak zdecydowały się pomóc. A już nie mówiąc o umiejętnościach plastycznych, bo jak się okazało, jeśli mamy dobre kontury, jeśli projekt jest dobrze graficznie zaopiekowany, to każdy jest wstanie wykonać mural i dać coś od siebie. Nawet w takim aspekcie artystycznym. Przecież ja nie jestem malarką, to mój debiut!

Miasto Wrocław ogłasza plan renowacji

Akademia Liderów Przedmieścia Oławskiego po sąsiedzku odmalowała 400 mkw. muru, a to przekonało miasto Wrocław, by w latach 2021-2025 wyremontować resztę tego podwórka. Na ten cel będzie przeznaczone 5 mln. zł. Jeśli mieszkacie więc w okolicy, o którą warto zadbać, zróbcie pierwszy krok, a to może ośmieli urzędników do dalszych działań.

I na koniec: muzyczna niespodzianka

Fundacja artystyczna ART JTM stworzyła piosenkę: Mural Jedności. Znamy jeden wers: “Stwórzmy mur jedności tu i teraz, który łączy nas nie dzieli, który sięgać będzie aż do nieba.”. Prawdopodobnie odbędzie się wydarzenie przy muralu, podczas którego młodzież zaśpiewa swój utwór.

Gratulacje dla Akademii Liderów

Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org: – Jestem pod ogromnym wrażeniem! Kto by pomyślał, że kilkoro osób obudzi całe osiedle, że sąsiedzi będą zakasać rękawy i tak dzielnie, ciężko pracować. Efekt jest spektakularny. Cieszę się ze zdwojoną mocą, gdyż farby antysmogowe KNOxOUT wspierają też zdrowie mieszkańców. Warto szukać takich odważnych osób, jak ci z Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego i organizować podobne wydarzenia w całej Polsce.

Od lewej: Monika Witczak-Szymańska, Anna Karnafel, Adam Ząbek Cezary Stańczyk, pies ESTO, fot. Paweł Jakubek. EcoEvolution.org

Obejrzyj reportaż: "Namalowali eko mural, który ma moc 200 drzew!"

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też