Tauron przygotował ekologiczny mural

Mural z bohaterem pochłonie smog na Śląsku
informacja prasowa 

Z inicjatywy TAURONA na jednej ze ścian w Zabrzu powstanie mural z Wojciechem Korfantym, jednym z ojców polskiej niepodległości. Malowidło zostanie przygotowane przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu mural na Śląsku.

Wojciech Korfanty to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski. To on uznawany jest za propagatora polskości na Śląsku i to właśnie jemu przypisuje się przyłączenie regionu do Rzeczpospolitej. Postać Wojciecha Korfantego nierozerwalnie złączona jest z historią Powstań Śląskich.

Teraz postać bohatera zostanie uwieczniona na muralu zlokalizowanym na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego w centrum Zabrza. Co istotne, do przygotowania malowidła wykorzystana zostanie specjalna farba, która pochłania cząsteczki smogu z powietrza.

– Jako TAURON jesteśmy nierozerwalnie związani ze Śląskiem. Stąd pomysł, żeby Święto Niepodległości uczcić łącząc dwa ważne dla nas obszary – lokalny patriotyzm i działanie na rzecz środowiska – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Staramy się aktywnie reagować na potrzeby społeczności, w których funkcjonujemy. Malujemy szpitalne oddziały dla dzieci, pracownicy zbierają dary dla potrzebujących rodzin, a jeśli trzeba, to w wyjątkowej sytuacji pandemii koronawirusa, aranżujemy szpitalne oddziały dla chorych. Tak rozumiemy codzienny patriotyzm – dodaje prezes TAURONA.

– Mural, który przyozdobi kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2 przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Na wiosnę wspólnie z TAURONEM zrewitalizujemy skwer, który znajduje się w sąsiedztwie muralu. Można powiedzieć, że dzięki pamięci Korfantego, kawałek Zabrza będzie czystszy i wypięknieje. Działania TAURONA to przykład nowoczesnego patriotyzmu – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Do stworzenia muralu zostaną użyte wyjątkowe farby oczyszczające powietrze. Zastosowana w Zabrzu farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce. 1 m2 ściany pomalowanej tą farbą zredukuje 0,44g tlenków azotu dziennie. Jeden m2 ściany jest jak 1 dorosłe drzewo. Mural powstaje w ramach projektu ecoevolution.org

To jednak nie koniec lokalnych działań wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA. Wiosną w sąsiedztwie muralu pojawi się niewielki skwer. W ten sposób zostanie zaadaptowana na rzecz społeczności przestrzeń po wyburzonej niegdyś kamienicy. Na nieużywanym obecnie terenie zaaranżowana zostanie łąka kwietna, pojawią się też drzewa i ławki.

Mural i skwer to nie jedyne inicjatywy w ostatnim czasie. W sierpniu na chłodni kominowej budowanego właśnie bloku 910 MW w Jaworznie pojawił się widoczny z kilkunastu kilometrów portret właśnie Wojciecha Korfantego. Mapping był formą uczczenia setnej rocznicy Powstań Śląskich, niepodległościowych zrywów z lat 1919-1920-1921.

W tym samym czasie na profilu TAURONA na platformie Instagram rozpoczął się konkurs #KochamŚląsk. Zadaniem uczestników było pokazanie najpiękniejszych fragmentów województwa śląskiego. Od jutra najlepsze zdjęcia zgłoszone do konkursu będzie można oglądać na specjalnej wystawie na katowickim rynku.

Także od jutra do mieszkańców Krakowa dotrą specjalne pozdrowienia od TAURONA. Na ekranie ledowym TAURON Areny Kraków wyświetlany będzie napis ze słowami otuchy na Święto Niepodległości obchodzone w tym roku w czasie pandemii koronawirusa.

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też