Namysłów – miasto EKOmurali

Namysłów - miasto EKOmurali, pierwszy EKOmural w Namysłowie

Wjeżdżając do Namysłowa od strony Brzegu i Opola (DK 39) przy ulicy Jana Pawła II, po prawej stronie, na budynku spółki Ekowod, przywita Państwa mural, który czyści powietrze. To pierwszy EKOmural z całej serii murali. Na naszych oczach miasteczko zmienia się w kreatywną przestrzeń, która rozwija marzenia, wspiera hobby i namawia do ruchu (co najmniej 6000 kroków dziennie). Ale od początku.

Mural społecznie potrzebny

Pytając na ulicy: „Co to jest mural?”, odpowiedzi byłoby wiele. Pewnie przechodnie najczęściej zwracaliby uwagę na to, że to artystyczny projekt namalowany na ścianie. Tak! Murale mają jednak dużo większą moc oddziaływania. Jeśli pomyślimy o nich strategicznie, możemy je wykorzystać w marketingu turystycznym, a co nawet ważniejsze, możemy budować społeczne zaangażowanie i relacje

Miłego czytania!

Galeria Czystej Sztuki

Słyszeliście już Państwo o projekcie Galeria Czystej Sztuki – odnawiamy elewacje budynków zmieniając je w artystyczne oczyszczacze powietrza zasilane słońcem. Z przytupem rozpoczęliśmy projekt podczas konferencji na warszawskim Targówku, gdzie namalowaliśmy genialny projekt Andrzeja Pągowskiego – Panna Wolna. Teraz Namysłów – dzięki burmistrzowi Bartłomiejowi Stawiarskiemu oraz założycielom aplikacji Movello, idzie o symboliczne 6000 kroków “dla zdrowia” do przodu.

Namysłów - miasto EKOmurali

  1. Namysłów szuka elewacji pod murale. Będą one dostępne na stronie: https://miastoekomurali.pl/
  2. Artyści z całego świata przesyłają swoje autorskie projekty.
  3. Komisja konkursowa wybierze co najmniej dwa projekty dla każdej ze ścian.
  4. Mieszkańcy wskażą ten „top jeden” projekt. Nie będą jednak głosować SMS-ami, ale będą… spacerować. Aplikacja Movello, która ma funkcję krokomierza, zliczy kroki, a następnie zmieni je na głosy konkursowe.
  5. Mecenasami murali zostają namysłowskie firmy. Mecenasem pierwszego EKOmuralu jest firma Ekowod.
  6. Fundacja EcoEvolution.org wylicza wpływ EKOmuralu na środowisko.
  7. Grupa RW – MalujemyMurale.pl maluje projekty na ścianach budynków.

Co robi EKOmural?

Właściwości EKOmurali zależą od rodzaju farby, która jest wykorzystana do ich malowania. W Namysłowie farba jest nie tylko ekologiczna, ale także dosłownie zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Takie działanie jest możliwe dzięki nano kryształkom dwutlenku tytanu, które pełnią funkcję fotokatalizatora (rozpoczynają dobroczynne reakcje chemiczne, ale nie zużywają się w ich procesie). Zaawansowane, międzynarodowe badania wykazały, że 1 mkw. pomalowany farbą KNOxOUT redukuje o 0,02 g więcej tlenków azotu niż średniej wielkości drzewo. Tlenki azotu należą do pięciu najgorszych zanieczyszczeń powietrza na świecie. Ślad tlenków azotu wytwarza każdy kierowca spalinowego auta, jaki i osoby, które palą w piecach węglem.


Paweł Lisowski, Fundacja EcoEvolution.org
: – KNOxOUT wspiera drzewa. Najnowsza technologia przychodzi na ratunek, ale to nie znaczy, że zastąpi drzewa. Potrzebujemy drzew wręcz dramatycznie mocno. Powinniśmy natychmiast zaprzestać ich wycinania, regularnie dosadzać nowe i pozwolić im rosnąć przez stulecia. Prawda jest jednak taka, że w centrach miast i miasteczek często już nie ma przestrzeni, by posadzić setki nowych drzew. Stoją za to budynki. Dlaczego więc podczas odnawiania elewacji, nie nadać owej ścianie dodatkowej, funkcji – oczyszczacza?

Farba KNOxOUT jest bezwonna (niemal nie zawiera groźnych chemikaliów i lotnych związków organicznych), jest bardzo gęsta, dobrze kryje. Oprócz tlenków azotu, redukuje także tlenki siarki, zapobiega rozwojowi pleśni, neutralizuje wirusy i bakterie, i potrafi sama się czyścić.

Nałęczów buduje wspólnotę

Burmistrz Namysłowa – Bartłomiej Stawiarski widzi w EKOmuralowej idei dużą szansę 🟢 na integracje mieszkańców, 🟢 ich obcowanie ze sztuką (namysłowianie będą przecież nie tylko poznawać niezwykłych twórców, ale też będą zaangażowani w wybór projektu, który ozdobi ich najbliższą okolicę), 🟢 pokazanie namysłowskich firm, które przejmują rolę mecenasów murali, 🟢 budowanie miasta przyszłości (ściany są nie tylko odnowione, ozdobione projektem artystycznym, ale też pełnią funkcję oczyszczaczy powietrza zasilanych słońcem).

- Murale to świetne elementy dodające przestrzeni miejskiej nowego wymiaru. Czasami artystyczne ujęcie potrafi całkowicie zmienić wygląd jakiegoś zakątka. Mamy i sztukę, ale też ekologię – ta i wszystkie inne prace, które powstaną w Namysłowie będą eko - dzięki specjalnym, redukującym zanieczyszczenia farbom. Liczę na to, że powstaną piękne przestrzenie, które dodatkowo pomogą oddychać czystszym powietrzem. Namysłów jest gospodarzem miejsca dla tego projektu. Daliśmy zielone światło tej inicjatywie, bo to jest szansa, żeby miasto wyróżniło się w skali kraju. Myślę, że z czasem będziemy mieli w Namysłowie prawdziwą, miejską galerię sztuki dla każdego, która wzbogaci i uatrakcyjni nasze ulice. Teraz – po odsłonięciu pierwszego EKOmuralu - każdy, kto będzie wjeżdżał do naszego miasta, będzie wiedział, że Namysłów to przestrzeń możliwości, także twórczych

Pierwszy ekomural w Namysłowie
Mecenasem pierwszego EKOmuralu jest firma EKOWOD

Spacerując zmieniasz miasto | ART, EKO i FIT

Bardzo się cieszę, że wystartowaliśmy z projektem „Namysłów Miasto(eko)murali”. To jest pomysł, a właściwie synergia pomysłów, której dotąd nie było. Łączymy możliwość ekspresji artystycznej z ekologią i aktywnością mieszkańców. Nasza aplikacja Movello jest tym elementem, który będzie umożliwiał mieszkańcom/użytkownikom wybór projektów, które będą malowane na ścianach naszego miasta. Ale ten wybór też będzie wyjątkowy, bo połączony z aktywnością fizyczną. Aplikacja zliczy kroki, które będą zamieniane na głosy. W ten sposób będą odbywały się głosowania na zgłoszone i wcześniej ocenione przez komisję konkursową projekty. Art, eko i fit połączenie tych aspektów wyróżnia naszą inicjatywę.

Mural jak 130 drzew

Możemy już zacząć odliczać dobroczynny wpływ EKOmurali na środowisko. 130 mkw. muralu będzie pomalowane farbą KNOxOUT. Tylko jeden metr kw. pomalowany tą farbą redukuje tyle tlenków azotu, co średniej wielkości drzewo (ok. 0,44 g). Można więc powiedzieć, że – w kontekście redukowania tlenków azotu – mural ma moc 130 drzew. 

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,