ZAPROJEKTUJ EKOMURAL [KONKURS]

Cementownia produkująca beton z obniżonym CO2

W przyszłości w miastach będzie mieszkać jeszcze więcej osób. Szacuje się, że do 2050 roku będzie to aż 70% ludzi. To oznacza, że 60% infrastruktury nie zostało jeszcze wybudowane. Jednocześnie miasta wraz z całą infrastrukturą odpowiadają za 40% całkowitej emisji CO2, z czego 10% pochodzi z produkcji materiałów, a reszta z energii zużywanej w trakcie użytkowania budynku.

Sektor budowlany, nie ma wyjścia, po prostu musi obniżyć ślad węglowy na m2 budynku i m3 betonu, a także konieczna jest renowacja i zwiększanie efektywności energetycznej już istniejących obiektów.

A skoro mowa o betonie, to, o ile narzekamy na co dzień na betonowe miasta, które kumulują gorąco i nie dają ani grama cienia, to wiemy też, że bez betonu nie mielibyśmy ulic, autostrad, domów, biurowców. Jednocześnie świat potrzebuje niewyobrażalnie dużo betonu; dla przykładu do zbudowania 1 mkw. domu zużywa się aż 300 kg cementu. To są zawrotne liczby. 

Dlaczego beton jest tak szeroko wykorzystywany?

Beton to materiał naturalny. Tworzy się go z wody, piasku, kruszyw naturalnych i w najmniejszej ilości cementu. Jest bezpieczny, ognioodporny i trwały. Zapewnia komfort akustyczny na wysokich i niskich częstotliwościach oraz komfort termiczny. Jest to również materiał bardzo plastyczny – pozwala zrealizować najśmielsze projekty architektoniczne, zachowując ich odpowiednią wytrzymałość.

Jak produkować lepszy dla środowiska beton?

Okazuje się, że do jego produkcji zamiast paliw kopalnych można stosować paliwa alternatywne. Tak robi Lafarge w Polsce, które jest właścicielem cementowni, ale też posiada w swojej grupie firmy takie jak Geocycle, które mają za zadanie produkowanie alternatywnych paliw z odpadów, których nie można poddać recyklingowi, zarówno tych naszych komunalnych, jak i przemysłowych. Do 2030 roku chcą przetwarzać na paliwo aż 1,7 mln ton (obecnie jest to 1,2 mln ton), z czego aż 0,5 mln ton to odpady, które prawdopodobnie po prostu zalegałyby na wysypiskach, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Prowadzony jest także recykling betonu z rozbiórek, który wykorzystywany jest ponownie w budownictwie.

Beton z odzysku

W Polsce powstają miliony ton odpadów. Samych odpadów komunalnych Polacy wytwarzają ponad 12 mln ton rocznie. A dodajmy do tego odpady z wielu różnych gałęzi gospodarki, takich jak przemysł foliowy, tekstylny i papierniczy. Większość z nich trafia na składowiska. Mało kto wie, że w gospodarowaniu nimi istotną rolę odbywa przemysł cementowy. Termiczne przekształcanie odpadów jest niezwykle efektywne i bezpieczne pod względem emisyjnym, a popiół i żużel wchodzi w skład klinkieru. W piecu cementowym nie powstają więc odpady, które wymagałyby dalszego zagospodarowania.

Rocznie z różnych frakcji odpadów udaje się pozyskać 1,5 mln ton paliw alternatywnych, które zapewniają stabilną produkcję w cementowaniach. 

Tu powstają paliwa alternatywne
Tu powstają paliwa alterantywne

Powiedz światu, jakie to jest ważne

Fudacja EcoEvolution.org została partnerem akcji, w której można zaprojektować EKOmural mówiący o tym, jak ważna jest gospodarka obiegu zamkniętego i jak istotne jest to, by sektor budowlany istotnie zmniejszał ślad węglowy. Liczą się emocje! Dzieło powinno skłaniać do dyskusji, tym bardziej, że temat jest palący dla naszej Planety.

Zwycięzcę wybiorą pracownicy firm Lafarge i Geocycle. Przewidziana nagroda to 5000 zł, a dzieło zostanie namalowane na ścianie Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych, Lafarge-Cementownia Kujawy w Bielawach. Oczywiście do malowania muralu zostaną wykorzystane ekologiczne farby antysmogowe KNOxOUT, które redukują szkodliwe tlenki azotu.

Do udziału w konkursie szczególnie zaproszeni są artyści plastycy, studenci i absolwenci uczelni artystycznych oraz wydziałów artystycznych uczelni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie Projekt Mural.
Gotowe prace wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać do 20 sierpnia 2022 roku na adres konkurs@projektmural.pl.

Szczegóły i regulamin konkursu na stronie www.projektmural.pl.

sciana na ekomural Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych - Lafarge Cementownia Kujawy w Bielawach
Na tej ścianie zostanie namalowany EKOmural

EKO ciekawostki

  • Niedaleko Słupska powstała farma wiatrowa o mocy 101,25 MW, do budowy której użyto betonu o obniżonej emisji CO2.  Dziesięć wiatraków produkuje czystą energię, mając za fundament beton o 30-procentowo mniejszej emisji.
  • Koło Torunia powstaje Port Drzewny – zrównoważone osiedle mieszkaniowe, w którym wykorzystano rozwiązania Airium (piana izolacyjna do ścian i stropów na bazie cementu. Zapewnia szybkość wykonania, jest bezpieczna dla zdrowia i w 100% recyklingowalna) oraz Agilia Fibro (to samozagęszczalny beton z włóknami stalowymi, który ogranicza ilość stali w fundamentach budynku nawet o 50%. Wpływa na obniżenie kosztów i niższą emisyjność budynku, a przede wszystkim na szybkość wykonania) . Pozwolą one na redukcję emisji i zwiększą efektywność energetyczną inwestycji, jednocześnie oferując duże możliwości architektom.
  • Lafarge zainwestował ponad 100 mln euro w modernizację Cementowni Małogoszcz, co pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 20%. Zużycie energii zmniejszy się o 1/3 dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii z odzysku ciepła odpadowego. Po zakończeniu prac będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie.
  • Cementownia Kujawy jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych w Europie – wykorzystuje się w niej robotykę do kontroli jakości produkcji oraz rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Do roku 2030 emisję z produkcji cementu będzie zredukowana do do 350 kg CO2 na tonę cementu.
  •  W Cementowniach Kujawy i Małogoszcz wdrażany będzie odzysk ciepła z pieca cementowego, który zapewni czystą energię dla zakładów i zaspokoi blisko 10% obecnego zapotrzebowania.
Konkurs EKOmural
NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,