Szybkie tempo rozwoju miast radykalnie wpływa na poziom zanieczyszczenia środowiska. Gwałtownie zmniejsza się ilość terenów zielonych, a sąsiadujące z miastami wsie znikają z map. Wzrost liczby ludności bezpośrednio definiuje ilość zabudowań miejskich i ich koncentrację, te natomiast:
- zmieniają naturalne tereny zielone w duże ciasne osiedla,
- wpływają na podniesienie temperatury w mieście (materiały absorbujące ciepło),
- uniemożliwiają sadzenie dużej ilości drzew i krzewów.
Odpowiadamy zazielenianiem w pionie i przedstawiamy – ZIELONE ŚCIANY!
Zielone ściany to
ESTETYKA – ukojenie dla oka, okrywa dla betonowej, zniszczonej ściany; użycie roślin owocujących tworzy unikalne pionowe sady i ogrody
AKUSTYKA – naturalny izolator akustyczny, dzięki któremu obniżony jest poziom hałasu docierającego do wnętrza budynku
FILTRACJA – zieleń działa jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn
EKOSFERA – są miejscem gniazdowania ptaków, a dzięki zastosowaniu roślin miododajnych – źródłem pyłków kwiatowych dla pszczół.
IZOLACJA
- poprawiają efektywność energetyczną, są naturalną barierą dla wiatru, zatrzymują ciepło
- chronią strukturę budynku przed promieniowaniem UV
- redukują poziom hałasu, odbijając fale dźwiękowe
ELASTYCZNOŚĆ – mają zastosowanie w wąskich ulicach i pasażach, gdzie nie ma przestrzeni na roślinność stojącą na ziemi (szczególnie na terenach staromiejskich)
Parametry jakie wynikają z analizy przeprowadzonej przez SGGW dla zielonych ścian powstałych na potrzeby kampanii reklamowej Coca Cola Company /marka Kropla Beskidu/ w Warszawie i Krakowie:
- 1 m2 zielonej ściany rocznie produkuje tlen, który zaspokaja roczne potrzeby jednego mieszkańca miasta.
- 1 m2 ogrodu wertykalnego filtruje dziennie do 10 m3 powietrza z pyłu zawieszonego, co w bezwietrzne dni tworzy strefę czystego powietrza w granicach 10-15 m od ściany.
Specjalnie dobrana roślinność zielonej ściany nawilża i jonizuje ujemnie powietrze, które staje się podobne do powietrza blisko zbiorników wodnych – rzeki, jeziora, morza.
Funkcja biotężni powoduje, iż wokół wertykalnej kompozycji roślinnej unosi się wiele olejków eterycznych, które, pełniąc rolę zdrowotnych fitoncydów roślinnych, poprawiają jakość miejskiego powietrza.
Na zielonych elewacjach znajdą swe miejsce także gatunki roślin o zapachowej funkcji fitoterapeutycznej: relaksujące uspokajające i tonizujące. Zielona ściana będzie miała wartość wzbogacającą bioróżnorodność miejsca dzięki zastosowaniu gatunków wabiących motyle i pszczoły.