Jasna strona – naszego miasta
Polubmy się z białym kolorem w przestrzeni miejskiej.
Fundacja EcoEvolution rozpoczyna akcję społeczną, w której namawia włodarzy miast, deweloperów, architektów i mieszkańców, by odważniej i chętniej, wykorzystując farby antysmogowe, malować w mieście ściany na biało lub na bardzo jasne kolory.
Naukowcy na całym świecie w laboratoriach, na uniwersytetach, a niektórzy w swoich garażach starają się odkryć przełomowe wynalazki, które pozwolą ludzkości odwrócić niekorzystne efekty zanieczyszczenia i ocieplenia klimatu. I części z nich się udało. Mają rozwiązania, które można natychmiast zastosować.
Fundacja Eco Evolution przygotowuje się do zainaugurowania kampanii: „Jasna przyszłość miasta”, która ma spowodować:
· obniżenie temperatury w centrach miast
· oszczędzanie energii
· oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń
Bohater XXI wieku docenia moc małych kroków
A skoro są to małe kroki to i ty możesz je śmiało z nami zrobić. Dołącz do pierwszego projektu, który jednocześnie upiększa przestrzeń miejską i oczyszcza powietrze.
Dlaczego kolor biały w przestrzeni miejskiej jest tak ważny?
Zmianę klimatu odczuwa każdy. Brak śniegu w zimie, powoduje, że mimo lipcowych opadów, ziemia jest nadal sucha. Lata są upalne, zimy ciepłe. Ta zmiana powoduje istotne konsekwencje dla środowiska i dla ludzkiego zdrowia.
Kto wymyślił, że asfalt jest ciemny?
Na to pytanie dziś nie odpowiemy, ale napiszemy, że ciemny kolor (ściany i dachy budynków, asfalt na ulicach) działa jak magnes na ciepło. Pochłania promienie słoneczne w ciągu dnia, a nocą oddaje ciepło do atmosfery. Skutek jest taki, że w mieście może być nawet o 10 st. C cieplej niż na obrzeżach. Jest to tzw. Urban Effect Kanion.
A jak jest gorąco to, wtedy każdy, kto tylko może montuje klimatyzatory lub korzysta z już obecnych. Żeby schłodzić biura, budynek użyteczności publicznej, czy też własne mieszkanie, musimy zużyć ogromne ilości energii, a te na zewnątrz do atmosfery wydmuchują gorące powietrze wraz z wilgocią.
Chińskie badania nad efektem cieplarnianym potwierdzają, iż istnienie gigantycznych wysp ciepła prowadzi do wzrostu efektu cieplarnianego nawet o 30 proc.
Pamiętajmy, że
Mniej drzew i skąpe wyspy zieleni powodują wzmożone parowanie z gruntu (ewapotranspirację). To natomiast może wywołać tzw. burze wtórne, które niosą ze sobą gwałtowne opady deszczu, co prowadzi do podtopień ulic i zalania budynków.
Wiatr pomaga chłodzić centra miast, ale w wyniku gęstej zabudowy jest on blokowany. Powoduje to zagęszczenie szkodliwych substancji (CO2, TiO2, pyły zawieszone) i tym samym jest to kolejny element, który wpływa na zdrowie.
W wyniku skrajnych upałów spowodowanych istnieniem wysp ciepła na świecie umiera nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie. Udary spowodowane zbyt wysoką temperaturą, skutkują uszkodzeniami narządów i w konsekwencji prowadzą do wielu przewlekłych i śmiertelnych chorób.
Jednym tchem można więc wyliczyć: straty finansowe, obniżenie komfortu i jakości życia mieszkańców, nieustanny wzrost efektu cieplarnianego.
Jak powstrzymać rozwój wysp ciepła?
Okazuje się, że nie jest to bardzo skomplikowane działanie. Naukowcy wiedzą już, co powinniśmy zrobić. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, by ograniczyć temperaturę w centrach miast jest więcej jasnego koloru (najlepiej białego, ale pastelowe kolory też są piękne i skuteczne).
Uporządkujmy. Co robimy? Zacznijmy od wprowadzenia ważnego terminu: współczynnik albedo. To parametr , który określa zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię. Chcemy, żeby ten współczynnik był jak najwyższy.
Wyzwanie na kolejne trzy lata
Pokrywajmy więc elewacje budynków farbą o wysokim współczynniku albedo (czyli taką, która odbija promienie słoneczne). Są to farby, które zawierają ultradrobny dwutlenek tytanu (nanoTiO2). Takie farby są dostępne w kolorach białych lub bardzo jasnych, pastelowych. I teraz ważna informacja:
* kolor biały – tu współczynnik albedo wynosi 100 proc. (czyli jest to jest sytuacja idealna)
* kolory pastelowe – współczynnik albedo 75 proc. (też nieźle).
* kolor czarny – 0 proc.
Biały i pastelowy kolor szybko
się brudzi. Tak, ale nie!
Upiększamy miasto
i oczyszczamy powietrze
Naukowcy potwierdzili, że farba KNOxOUT dzięki temu, że zawiera ultradrobny dwutlenek tytanu oczyszcza powietrze ze szkodliwych tlenków azotu. Dwutlenek tytanu uakatywnia się pod wpływem promieni UV. Zachodzi wtedy reakcja chemiczna, która zamienia szkodliwe substancje w wodę i dwutlenek węgla. Na takiej samej zasadzie farba też samoczyści się. Wystarczy deszcz, by zmyć przylepione zanieczyszczenia. Reakcje chemiczne zachodzą nieustannie, farba nie zużywa się, wystarczy, że co jakiś czas deszcz opłucze ścianę. I teraz ważna wiadomość: Jedno średnie drzewo redukuje 0,42g tlenków azotu,
a jeden mkw. ściany pokrytej KNOxOUT redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie.
Tam więc, gdzie nie możemy sadzić drzew, możemy przemalować ściany.
Inne rozwiązania w przestrzeni miejskiej, które mogą obniżyć temperaturę w centrach miast
Zastosowanie tzw. “zimnych dachów”. Polega to na powlekaniu dachu lakierami odbijającymi promienie słoneczne, czyli lakierami o bardzo wysokim stopniu albedo.Tworzenie w mieście „zielonych wysp” w postaci parków, skwerów lub zielonych dachów, zielonych ścian oraz zielonych przystanków. Stosowanie do budowy dróg i chodników specjalnych nowoczesnych materiałów, odbijających promienie słoneczne, będące jaśniejszą alternatywą dla czarnych, asfaltowych nawierzchni.Stosowanie rozwiązań urbanistycznych uwzględniających tworzenie tzw. korytarzy powietrznych dla wiatru, który chłodzi i wywiewa smog z miasta.W pierwszym okresie działania Fundacja Eco Evolution koncentruje się na działaniach związanych z przemalowywanie miast na jasne kolory, a nasz ulubiony kolor to biały.
Co teraz? Jak projekt będzie się rozwijał?
Jesień 2020: malujemy na biało pierwszą ścianę. To inauguracja trzyletniej kampanii informacyjnej.
W okresie: X 2020 rok – X 2023 rok skontaktujemy się ze wszystkimi przedstawicielami jednostek samorządowych w Polsce. Zostaną stworzone materiały edukacyjne, które pozwolą długookresowo zmienić decyzje dotyczące planowania zagospodarowywania przestrzeni miejskiej.
Konferencja, która skupia włodarzy miast, architektów, deweloperów i naukowców.
Opracowanie raportu odnośnie tego, jak zmieniło się budownictwo. Jakie technologie wykorzystują najbardziej nowocześni deweloperzy w Polsce.
Jak dołączyć do projektu?
Złoty
partner
Złoty Partner to partner strategiczny projektu.
Mecenas
białe ściany
Mecenas Białe Ściany wybiera jedną ze ścian, która będzie upiększona w białym kolorze i się nią „opiekuje”. My malujemy, Mecenas umożliwia to.
Ambasador
projektu
To ekologiczni i nowocześni przedsiębiorcy, którzy na zasadzie wsparcia społecznego dokładają swoją cegiełkę do oczyszczania powietrza w Polsce.
Partner
Medialny
Partner Medialny pomaga dotrzeć z informacją o tym, jak ważne jest, by dbać o przestrzeń publiczną do szerokiego grona osób.
Zapraszamy do współpracy
Malujemy centra miast na biało, by oczyścić powietrze, zmniejszyć temperaturę i zaoszczędzić energię.
Na potęgę sadźmy drzewa i/lub malujmy ściany na biało. To działa.
Pierwszy taki projekt w historii Polski. Mieszkańcy miast dostają do ręki potężne narzędzie, które wspiera ich zdrowie, ale też upiększa, oczyszcza – w przenośni i dosłownie – miejską przestrzeń.
Chcemy pomalować tyle ścian, ile to tylko będzie możliwe. Dlaczego? Jedno średnie drzewo redukuje 0,42g tlenków azotu,
a jeden mkw. ściany pokrytej KNOxOUT redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie.
Ile powietrza oczyścimy?
Dołącz. weź pędzel do ręki i maluj, a farba w Twoim imieniu rozprawi się ze szkodliwymi tlenkami azotu.
Nasz sprzymierzeniec: ultradrobny dwutlenek tytanu. Nasi przeciwnicy: smog i wyspy ciepła. Umówmy się więc na malowanie, by powiedzieć stanowcze „out” wyspom ciepła i zanieczyszczeniom powietrza w centrach miast.
Linki do oficjalnych badań potwierdzających skuteczność technologii:
- Crystal Global Institute of London: Photocatalytic Surfaces
- Crystal Global Institute of London: Beyond Zero
- Sun Catalyst Laboratories Ltd Belfast
- Manila Observatory Ateneo University of Manila
- IPS International Photocatalyst Standards Testing Centre
- Institute Eduardo Torroja Madrit
- Właściwości nanoTO2
- KNOxOUT Acrylic TDS – Karta techniczna