Widzieliście już murale “Naturalnie Niemcy”?

ekologiczny mural Naturalnie Niemcy Malujemy Murale Grupa RW ul. Piłsudskiego Wrocław
„Naturalnie Niemcy” to jest pierwsza kampania Niemiec, która przedstawia jej naturalne zasoby i namawia wszystkich nas, by podróżować w zrównoważony sposób. Jest to też bardzo świadoma kampania 510 mkw. zostało pomalowane farbą KNOxOUT (kampania ma więc moc 510 drzew), a Fundacja EcoEvolution.org policzyła także ślad węglowy, i będzie on w całości zneutralizowany. Już sami rozumiecie, dlaczego jest to kampania, która zasługuje na naszą uwagę.

Ekologiczna kampania Naturalnie. Dlaczego to jest ważny temat?

2 mln Polaków rocznie podróżuje do Niemiec. Właśnie teraz wiele osób planuje wyjazdy w formie tzw. city break, czyli krótkich, najczęściej weekendowych podróży. I tu możliwa jest największa zmiana nawyków. Jeśli te wyjazdy zaplanujemy w duchu zrównoważonej turystyki, to uwzględniając liczbę podróżujących rocznie, okaże się, że jest to już ulga dla środowiska. EKOmurale to seria pomysłów na świadome podróżowanie. Mogą to być duże miasta, jak i (zupełnie jeszcze przez wielu z nas) nieodkryte regiony np. Dolna Saksonia. Możemy nie tylko odpoczywać, ale też realnie obniżyć ślad węglowy, który generujemy podczas każdej podróży. Na stronie Germany Travel znajduje się kalkulator, który pomaga porównać, ile dwutlenku węgla generują poszczególne modele aut. I może zamienimy samochód na pociąg (jeśli nie na całej trasie, to przynajmniej na jej części)?

Czy zamienilibyście samochód na pociąg?

Samochód kojarzy się z … – no właśnie. Samochód i wakacje, jakie macie skojarzenia? Tomasz Pędzik, dyrektor Niemiec Centrali Turystyki w Polsce namawia, by wybierać transport publiczny, wylicza, że w Niemczech jest aż 70 000 długodystansowych szlaków rowerowych, a wypożyczalnie rowerowe są na wyciągnięcie ręki. Wspomina też o kajakach, pieszych wędrówkach, a w ostateczności wypożyczaniu samochodów elektrycznych. Niemcy w rankingach dotyczących zrównoważonej turystyki są na wysokim poziomie. Tu pod względem logistyki wszystko jest dopięta na ostatni guzik – hotele i restauracje korzystają nie tylko z regionalnych produktów, ale też bardzo często z odnawialnej energii. A jeśli Niemcy kojarzą się Wam tylko z industrialną wersją, to sprawdźcie te liczby: 16 parków narodowych, ponad 100 parków krajobrazowych, 16 rezerwatów biosfery UNESCO, 3 obiekty światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO oraz ponad 350 certyfikowanych kurortów i miejscowości leczniczych. Dodatkowo – na turystów czeka tu aż 25 000 zamków i 6 800 muzeów. Podróżujący mogą wybrać nocleg w licznych pensjonatach i hotelach z eko-certyfikatem.

Co to jest turystyka zrównoważona?

To turystyka zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialna. Cały proces polega na tym, żeby zminimalizować negatywny wpływ turystyki na środowisko naturalne oraz na lokalną kulturę. W praktyce oznacza to np. korzystanie z niskoemisyjnych środków transportu, w tym transportu publicznego i rowerów. Ważne są również wybory, które podejmujemy, gdy jesteśmy już na miejscu. Możemy wtedy korzystać z restauracji serwujących regionalne jedzenie, z lokalnych składników wyprodukowanych w regionie. Samo to, że wybieramy mniej popularne regiony, sprawia, że wspieramy powstawanie nowych miejsc pracy.

Więcej o kampanii Naturalnie Niemcy przeczytacie Państwo w materiałach prasowych link

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,

Wróble. Ptaki Polski

Wróble. Zakład, że ich nie znasz?

Dziś lepiej poznamy wróble. W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków, poznaliśmy też