Jeśli segregacja to tylko śmieci! | Eko mural w Złotowie

Antysmogowy mural w Złotowie

Krystyna Gawlik marzyła o muralu antysmogowym. I właśnie to marzenie zrealizowała. Od 2009 roku prowadzi z mężem Stowarzyszenie SATORI, w którym dzieci trenują karate. To ona pisze wnioski i zbiera dofinansowanie. Planując program projektu “Tryb zdrowie. Aktywacja w toku” wpisała w działania mural antysmogowy, który namawia do tego, by łączyć sport, sezonowe, zdrowie jedzenie z troską o planetę.

Gdzie znalazłaś inspirację?

Krystyna Gawlik, Stowarzyszenie SATORI: – Zainspirowała mnie audycja w Radio Zet, w której prowadzący mówili o muralu antysmogowym. Pomyślałam: wow, super, ja też taki chcę.

Na co dzień pracujemy z dziećmi, prowadzimy zajęcia karate, a w wakacje półkolonie, przyglądam się ich zdrowiu uważnie. Już pisząc moją pracę licencjacką z badań jasno wyszło, że kondycja fizyczna dzieci z roku na roku (w tej samej grupie wiekowej) pogarsza się. Dzieci nie rozwijają umiejętności sportowych w takim zakresie, jak dawniej.

Widzimy to też teraz jak na dłoni. Właśnie zbadaliśmy 400 dzieci pod kątem obecności tkanki tłuszczowej i mięśniowej (kolejne 600 przebadamy do końca roku). Choć nie mamy jeszcze końcowych wyników, widać, że dominuje tkanka tłuszczowa. To smutne, ponieważ gdy jako dzieci, rozwiniemy tkankę tłuszczową, to ona zawsze z nami będzie, po prostu komórki będą się obkurczać lub “pęcznieć”, ale będą w naszym ciele. Tak więc nawyki, które rozwiniemy jako dzieci, zostają z nami. Pewnie, że niektórzy wyskoczą w górę, wyrosną, ale nie można ignorować tego, jaki styl życia ma wpływ na zdrowie. Chcemy o tym głośno mówić!

Ważne jest też to, że same treningi to też za mało. Dieta jest ważna. Mieliśmy idealny przykład dwóch osób. Ta sama płeć, ten sam wiek, trenowali podobnie, ale widać było różnicę w odżywianiu. I to przekładało się też na efekty

Co przedstawia mural antysmogowy w Złotowie?

Namawia do zmiany nawyków! Jest kolorowy, wesoły. Projekt wykonała Lidia Ryczek. Ma 186 mkw. i jest w całości pomalowany ekologiczną, antysmogową farbą KNOxOUT, która redukuje zanieczyszczenia w powietrzu. To niesamowite, że redukując szkodliwe tlenki azotu działa ona z mocą 186 drzew! Zmieniliśmy tę ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem, a jednocześnie przypominamy, że troska o siebie wiąże się ściśle z troską o planetę. Mural ma promować zdrowy styl życia, ale nie tylko sam ruch, chcemy, żeby ruch był połączony z odżywianiem, a to jest naturalnie związane z ekologią. Spójrzmy, gdy zdrowo się odżywiamy, nie jemy cukierków owiniętych w plastikową folię, produkujemy mniej śmieci, ponieważ staramy się jeść więcej smacznych, soczystych, bogatych w mikroelementy i sycących warzyw i owoców. Dlatego właśnie sport, dobre, sezonowe jedzenie i ekologia to nierozłączne elementy.

Na eko muralu napisaliśmy więc: “Jeśli segregacja to tylko śmieci”, “Własny bidon, mniej plastiku”, “Moc zdrowej energii”, “W harmonii z naturą”, “Eko torba na owoce”.

Jak na eko mural zareagowali mieszkańcy?

Mieszkańcy cieszą się, że jest kolorowo, że dzieje się coś nowego. Niektórzy specjalnie pojechali na Al. Bohaterów w Złotowie, żeby go zobaczyć. Gratulują pomysłu. I namawiają, by nie przestawać działać.

A Pani podoba się ten antysmogowy mural?

Pewnie, jeździłem wiele razy w czasie malowania. Nagrywałam filmiki, robiłam zdjęcia, bardzo przeżywałam każdy ruch pędzlem. Cieszę się ogromnie. Wymarzyłam to sobie. Chciałam, żeby był kolorowy, by podobał się dzieciom, by w ten sposób namawiać ich do zmiany.

Co dla Pani znaczy ekologia?

Nie jem mięsa, ograniczam śmieci, piekę sama chleb, staram się używać wielorazowych opakowań. Kiedy tylko mogę, zachęcam do troski o planetę.

Czy dzieci rozumieją ekologiczne zagadnienia?

Tak. Jest coraz lepiej. Dzieci są zwykle nawet bardziej wyedukowane niż dorośli, a już na pewno niż dziadkowie. Wydaje mi się, że pod względem ekologii dzieci będą miały większy wpływ na rodziców niż na odwrót.
To nie koniec ekologicznych działań Stowarzyszenia SATORI. Drugi mural jeszcze w tym roku namalujemy w Krajence, też w powiecie złotowskim.

Czytaj także: 

NEWS

Podobne

Odra Centrum Rozmowy o rzece Odra

Co się dzieje z Odrą?

We Wrocławiu trwają Dni Odry. Organizatorem jest miasto Wrocław. Oprócz pikników i koncertów odbywają się także trzy merytoryczne dyskusje. Pierwsza z nich już za nami.

Wizualizacja dwóch ptasich ekologicznych murali, które powstaną w Gdyni

Ekologiczne, ptasie murale w Gdyni!

A jakby tak sprawami najwyżej rangi uczynić przyrodę? Gdybyśmy w telewizji zamiast kłótni polityków, usłyszeli, że szpaki mają nowe budki lęgowe, że nowe gatunki ptaków

Jakub Typiak tłumaczy, jak zrobić budkę lęgową dla szpaka

Czy możemy karmić ptaki chlebem?

Dziś dowiemy się, jak dokarmiać ptaki.  W pierwszej części dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre ptaki, by przetrwać, potrzebują starych drzew, w jaki sposób człowiek jest zależny od ptaków,